Powiat, Grodzisko, Pierzchno, Libidza, Wręczyca Wielka, Kłobuck

Kolejne trójporozumienie drogowe

– Łącznie można pozyskać z PROW 3 mln zł. Około 1 mln zł już pozyskaliśmy na ul. Podgaj we Wręczycy Wielkiej i drogę Hutka–Kłobuck, więc zostały jeszcze ok. 2 mln zł – wyliczył GK Henryk Kiepura, starosta kłobucki.
ARCHIWUM
Kolejne trójporozumienie drogowe

INFRASTRUKTURA. W 2016 roku powiat kłobucki wspólnie z gminami Wręczyca Wielka i Kłobuck przebudował ciąg dwóch dróg powiatowych między Białą, Lgotą, Szarlejką i Kaleją. W 2018 to samo trójporozumienie zamierza zmodernizować odcinek między Grodziskiem, Pierzchnem i Libidzą. Ale najpierw musi pozyskać unijne dofinansowanie

Starosta, wójt i burmistrz już się w tej sprawie wstępnie dogadali. Powiat zlecił opracowanie projektu z kosztorysem, które mają być gotowe we wrześniu. W październiku planowany jest kolejny nabór wniosków na dofinansowanie zadań drogowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które może wynieść maksymalnie 63,3 proc.
– Łącznie można pozyskać z PROW 3 mln zł. Około 1 mln zł już pozyskaliśmy na ul. Podgaj we Wręczycy Wielkiej i drogę Hutka–Kłobuck, więc zostały jeszcze ok. 2 mln zł – wyliczył GK Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Szansa na dużo punktów
Jego zdaniem odcinek Grodzisko– Pierzchno–Libidza ma duże szanse na dofinansowanie m.in. dlatego, że stanowi połączenie głównych szlaków w tej części powiatu – Drogi Wojewódzkiej nr 492 w Grodzisku z Drogą Krajową nr 43 w Libidzy. A to daje sporo punktów w konkursie. Wprawdzie nie ma jeszcze kosztorysu, ale samorządowcy spodziewają się, że za przebudowę trzeba będzie zapłacić ok. 4 mln zł. Oprócz pieniędzy z UE złożyłyby się na to również środki powiatu i obu gmin (proporcjonalnie do długości odcinków w ich granicach). Starosta wspomniał, że są przymiarki do takiej inwestycji już na marcowej sesji Rady Gminy Wręczyca Wielka. Na kwietniowej z kolei wrócił do tematu gminny radny Paweł Adamik.
– Jeżeli przebudowa tej drogi dojdzie do skutku, to czy chodnik w Pierzchnie będzie robiony? – zapytał.
Wójt Henryk Krawczyk zapewnił, że będzie. I nie tylko w Pierzchnie.

Będą chodniki i nowa jezdnia
– W planie jest pociągnięcie go przez całe Grodzisko do cmentarza. Później miałby przejść na drugą stronę aż do tego zakrętu jak się jedzie na Pierzchno. Natomiast w samym Pierzchnie zaczynałby się tam, gdzie droga skręca na Kłobuck i raz prawą, raz lewą stroną byłby doprowadzony do samej szkoły w Libidzy – wyjaśnił wójt.
Henryk Kiepura potwierdził nam to w ubiegłym tygodniu, dodając, że ostatnio razem z przedstawicielami gmin przeszli cały planowany do zrobienia odcinek, ustalając, co i gdzie ma przebiegać. Duże znacznie ma przede wszystkim szeroko zakrojona modernizacja samej jezdni, mocno zniszczonej zwłaszcza w czasie przebudowy drogi wojewódzkiej między Wręczycą i Kłobuckiem, kiedy służyła za objazd. Niedługo po zakończeniu wspomnianej inwestycji udało się wprawdzie powiatowi pozyskać 120 tys. zł od zarządu województwa (z czego ok. 110 tys. zł poszło na drogę Grodzisko–Libidza), ale wystarczyły one tylko na bieżące naprawy. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, Grodzisko, Pierzchno, Libidza, Wręczyca Wielka, Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, Grodzisko, Pierzchno, Libidza, Wręczyca Wielka, Kłobuck