Miedźno

Myślą o współpracy z gminą z Ukrainy

Wójt po wizycie na Ukrainie proponuje nawiązanie współpracy z jednym z tamtejszych miast. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale wydaje się, że będą pozytywne.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Myślą o współpracy z gminą z Ukrainy

SAMORZĄD. W gminie Miedźno przymierzają się do podjęcia współpracy z jednostką samorządową na terenie naszego wschodniego sąsiada

W połowie tego roku wójt Piotr Derejczyk wspólnie ze skarbnikiem gminy Andrzejem Klucznym uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Ukrainę. Celem tego wyjazdu było miasto Fastów.

– Rozpoczęliśmy tam wstępne rozmowy dotyczące zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy naszą gminą i miastem Fastów – poinformował radę gminy wójt.

Podczas ostatniej sesji Piotr Derejczyk powiedział nieco więcej o prawdopodobnym przyszłym partnerze zagranicznym gminy Miedźno. Miasto Fastów do rozbiorów znajdowało się na terenie Pierwszej Rzeczypospolitej i było tu, jak zauważył wójt, 8 kościołów. Wtedy. Dziś jest niewielka społeczność katolicka. Fastów znajduje się tuż obok ukraińskiej stolicy – 40 km od Kijowa.

– Nasza wizyta była owocna i myślę, że pan skarbnik podzieli moją opinię – dodał Derejczyk.

Jak wiedzą nasi stali Czytelnicy, w tego rodzaju współpracę i również z ukraińskim miastem wchodzi gmina Panki. Miedźno prawdopodobnie będzie drugie – bo choć formalnie zadecydują o tym radni, to podczas ostatniej sesji nikt wobec tak podanej informacji wójta nie oponował.

Warto tu pamiętać, że samorząd terytorialny na Ukrainie jest jedynie namiastką tego, co my znamy z naszych realiów, więc to nasze gminy – Panki, wkrótce Miedźno, a może i inne później także – będą tu nauczycielami demokracji. Takie kontakty to też okazja do poznawania się społeczeństw. A to podstawa relacji wolnych od stereotypów. Co w naszych niespokojnych czasach jest bardzo ważne. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Miedźno chce reparacji od Niemiec

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2023

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023

Jubileusz Państwa Krystyny i Zygmunta Turków

Marcin Syguda10 sierpnia 2023