Przystajń

Co z dotacjami na wymianę pieców?

Kiedy zostanie uruchomiony program krajowy, to na pewno będziemy chcieli zebrać deklaracje i do niego przystąpić. Nie odpuścimy tego tematu – zapewnia wójt Henryk Mach.
PW
Co z dotacjami na wymianę pieców?

PROBLEM. Inni już to robią, tymczasem u nas w Przystajni nic nie wiadomo. A przecież od września wchodzi w życie uchwała antysmogowa, więc równocześnie gmina powinna wejść w program pomocy na wymianę kotłów – mówi jeden z mieszkańców gminy Przystajń. Wójt Henryk Mach twierdzi jednak, że dofinansowania daje tylko WFOŚIGW i jedynie 25 proc. – A my mamy większe problemy, jak np. gospodarka wodno-ściekowa – podkreśla

Jeden z mieszkańców gminy zadzwonił do redakcji GK, ponieważ zależy mu na pozyskaniu dofinansowania na wymianę pieca. W urzędzie w Przystajni jednak wiele się nie dowiedział. Z tego co ustalił wynika natomiast, że gmina nie weszła w żaden program pomocowy.
– A przecież od września wchodzi uchwała antysmogowa, więc równolegle powinna być uruchomiona pomoc finansowa na wymianę pieców. W programy tego typu weszły inne gminy, jak np. Kłobuck. Nie wiem, dlaczego nie robi tego Przystajń – zastanawia się nasz czytelnik. – Nie wszyscy mają dachy przystosowane do montażu solarów. A piec ma każdy – zwraca uwagę.
Przystajń zakończyła w tym roku realizację projektu unijnego, polegającego na montażu instalacji solarnych w budynkach mieszkańców. I przygotowuje się do walki o pieniądze na następny etap, obejmujący też pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. O dotacjach na wymianę pieców póki co faktycznie jednak nie mówi.

Czekają na program krajowy
– Nie ma obecnie programu krajowego, który umożliwiałby pozyskanie pieniędzy na ten cel. Jest planowany, ale nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiony. Kiedy już do tego dojdzie, na pewno będziemy chcieli zebrać deklaracje i do niego przystąpić. Nie odpuścimy tego tematu – zapewnia wójt Henryk Mach. – Uważam jednak, że dofinansowanie powinno być przynajmniej na poziomie 60-65 proc. Inaczej nie będzie żadnego efektu – dodaje. Wójt informuje, że nie ma również możliwości pozyskania środków unijnych na wymianę kotłów. Dotacji na ten cel udziela jedynie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ale tylko w wysokości do 25 proc. kosztów i tylko na kotły piątej klasy.
– A one są drogie. Trzeba za nie zapłacić 12-15 tys. zł. Oznacza to, że nawet przy dotacji z WFOŚiGW pozostaje dołożenie co najmniej ok. 8 tys. zł – wylicza.
Część kosztów może pokryć gmina. – W naszym przypadku na razie nie było takich planów, ponieważ mamy wiele innych zadań i problemów do rozwiązania, jak np. gospodarka wodno- ściekowa, czyli budowa kanalizacji sanitarnej – zaznacza Henryk Mach. – Przede wszystkim chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków w południowej części gminy, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia kanalizacji. Zamierzamy budować je przy udziale środków WFOŚiGW, ale musimy zaangażować 60 proc. własnych pieniędzy. Mamy 600 deklaracji od mieszkańców – podsumowuje.


Do kiedy trzeba wymienić?

Przyjęta w kwietniu przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa od września wprowadza zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Dotyczy również wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych – będą oni musieli zastosować kotły minimum klasy 5. Nowe przepisy obejmują trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Użytkownicy kotłów od 5-10 lat na wymianę będą mieli czas do końca 2023 roku, a ci poniżej 5 lat – do końca 2025 roku.
– Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027 – zaznacza Urząd Marszałkowski w Katowicach. – Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej – dodaje.
Póki co mieszkańcom gminy Przystajń pozostaje rozważyć złożenie wniosku do WFOŚiGW o 25-procentową dotację. Mogą to zrobić bezpośrednio w siedzibie funduszu lub za pośrednictwem urzędu gminy. Pieniądze są przyznawane zarówno na wymianę starego pieca na nowy, jak i np. na założenie nowego w budowanym właśnie domu. Oczywiście muszą to być kotły piątej klasy.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023