Krzepice, Starokrzepice, Panki. Przystajń

Uczniowie „szpanują autami”?

– Jeśli się zacznie taka jazda do szkoły własnymi samochodami, to w końcu może któryś z tych kursów trzeba będzie zlikwidować – przestrzega Borecki.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Uczniowie „szpanują autami”?

PROBLEM. Żeby było czym dojechać do szkoły średniej do Krzepic, uruchomiono specjalne połączenie. Nie za darmo. Za to nie jest pewne, czy na stałe – jak się okazuje, korzysta z niego dużo mniej uczniów, niż zakładano. Powód? Uczniowie wola dojeżdżać własnymi samochodami

Józef Borecki, członek zarządu powiatu, podczas sesji miejskiej w Krzepicach mówił o połączeniach uruchomionych dla uczniów z Panek i Starokrzepic. Okazuje się, że przyjęte rozwiązanie problemu dojazdu do szkoły w Krzepicach nie działa dokładnie tak, jak to założono.

– Była deklaracja ze strony rodziców, że wszyscy uczniowie, którzy takich połączeń potrzebują dla dojazdu do szkoły, będą z nich korzystać. Teraz młodzież zaczyna szpanować, chce mieć swoje samochody i nimi dojeżdżać. To jakieś nieporozumienie – uważa Borecki.

Członek zarządu widzi to tak, że najpierw były oczekiwania rodziców i uczniów, aby samorząd zorganizował dojazd do szkoły. Teraz nie jest to takie łatwe od ręki, bo przedsiębiorstwo realizujące dowozy kieruje się rachunkiem ekonomicznym, więc z własnej inicjatywy i na własny koszt tego rodzaju połączenia nie uruchomi. Gdy teraz dojazd już jest i okazuje się, że korzysta z niego znacznie mniej młodzieży niż zakładano – w powiecie mogą się czuć nieco wystrychnięci na dudka. W końcu finansują to rozwiązanie w 50%, co wpływa na koszt dojazdu ponoszony przez uczniów.

Zarząd powiatu postarał się o zorganizowanie transportu zarówno w odpowiedzi na oczekiwanie rodziców i uczniów, jak i w trosce o własne finanse. Chodzi o to, aby uczniowie z naszego powiatu mogli się uczyć w tutejszych szkołach średnich i tu za nimi szły środki na oświatę, a nie do powiatów sąsiednich. W tej chwili jedna uruchomiona linia prowadzi z Przystajni przez Panki i Kuków do Krzepic. Druga ze Starokrzepic do Krzepic. Nie znaczy to jednak, że kursy te są dostępne bezwarunkowo i na stałe.

– Jeśli się zacznie taka jazda do szkoły własnymi samochodami, to w końcu może któryś z tych kursów trzeba będzie zlikwidować – przestrzega Borecki. – Chcę, żeby mieszkańcy mieli świadomość, że ten transport nie jest im dany na stałe. Jeśli młodzież nie będzie z niego korzystać, to nie będzie jeździł – dodał. Jakie może być rozwiązanie? Borecki sugeruje, aby samorządowcy na swoim terenie – w gminie Krzepice chodzi głównie o wieś Starokrzepice – przekonywali do korzystania z uruchomionych połączeń do szkoły. Czy to cokolwiek da – nie wiadomo. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice, Starokrzepice, Panki. Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice, Starokrzepice, Panki. Przystajń