Kłobuck

Kłobuck Deszczowy Bieg Szlakiem Jana Długosza

W biegu głównym XV Ogólnopolskiego Biegu Szlakiem Jana Długosza po samotnej rywalizacji triumfowali Mariola Sojda (CKS Budowlani Częstochowa) i Mateusz Pawełczak (KB Florian Zajączki Drugie).
STANISŁAW WRZESIŃSKI
Kłobuck Deszczowy Bieg Szlakiem Jana Długosza

BIEGANIE. Podczas padającego deszczu przyszło rywalizować uczestnikom XV Ogólnopolskiego Biegu Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa” w Kłobucku. Na ponad 10-kilometrowej trasie biegu głównego triumfowali Mariola Sojda z Częstochowy oraz Mateusz Pawełczak ze Złochowic

Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że w Kłobucku nie pojawili się czołowi polscy biegacze, zwłaszcza awizowani wcześniej zawodnicy z Ukrainy i Białorusi. Padający ciągle deszcz miał również decydujący wpływ na liczbę uczestników w biegu głównym i w biegach młodzieżowych. Niemniej na starcie stanęli prawie wszyscy najlepsi długodystansowi biegacze z naszego powiatu. Zabrakło jedynie biegającego również na 10 km w XXIII Międzynarodowym Biegu Ulicznym w Twardogórze Jarosława Grabowskiego z KB Florian Zajączki Drugie (10. miejsce z czasem 35,24).

Triumfatorzy biegu
Od startu do mety Szlak Jana Długosza, składający się z trzech pętli, przebiegł właściwie samotnie zwycięzca – Mateusz Pawełczak (KB Florian-38,06), który wyprzedził klubowego kolegę Dominika Sasa (39,49) oraz kłobucczanina Tomasza Sosnowskiego (WKB Meta Lubliniec- 39,59). Na 12. miejscu linię mety minął zaliczany do faworytów Artur Pelikan (NGB Kłobuck-43,03), któremu na trasie odnowiła się jednak kontuzja nogi.
Wśród kobiet przygotowująca się do październikowego Maratonu Rzeszowskiego (w którym zwyciężyła w 2016 roku) reprezentantka CKS -u Budowlani Częstochowa, Mariola Sojda (41,57), przybiegła przed Agnieszką Jeż (Lelów/46,32) oraz mieszkającą w Częstochowie policjantką Agnieszką Czyż (KPP Lubliniec/ 47,22). Zresztą tegoroczna zwyciężczyni była już najlepsza w Kłobucku przed ponad 10 laty (wówczas pod panieńskim nazwiskiem Konowalska). Na piątej pozycji linię mety minęła Urszula Januszka (NGB/57,12), a szósta była Urszula Gutowska (NGB/58,19). W kategorii wiekowej M30 najlepszy był Leszek Paszkiewicz przed Dariuszem Luboszem i Dominikiem Trzepizurem (wszyscy NGB). W kat. wiekowej M50 triumfował mieszkający we Wręczycy Wielkiej pasjonat biegania i piłki nożnej Witold Maj (Oldboys Truskolasy), wyprzedzając Andrzeja Pelikana (NGB) i Andrzeja Wielocha (Leśne Dziadki Parzymiechy). W kat. wiekowej M60 drugie miejsce wywalczył biegający w częstochowskich Zabieganych mieszkaniec Panek Sławomir Orzełek, a trzeci był Andrzej Kołodziej z Kalei. W ramach imprezy odbyło się również dwanaście biegów dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1200 metrów. Na bardzo wysokim poziomie sportowym stała szczególnie biegowa rywalizacja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w których zwyciężyli obecni podopieczni Damiana Sowy (Falstart Rudniki Wieluńskie, a wcześniej m.in. Liswarta Krzepice): mistrzyni województwa opolskiego Wiktoria Osyra (LO Olesno) i Dawid Plata (ZSEiO Olesno). W biegach dzieci i młodzieży ponadto triumfowali (bieg przedszkolaka): Anna Szewczyk (Przedszkole nr 4, Kłobuck) i Gracjan Pikuła (Przedszkole w Białej); bieg kl. I-II: Maja Syguda (SP 2 Kłobuck) i Wiktor Nicia (SP nr 2, Kłobuck); kl. III-IV: Hanna Lubczyńska (SP nr 1, Kłobuck) i Błażej Matyja (SP w Przystajni); kl. V-VI: Łucja Matuszczyk (SP nr 2, Piotrków Trybunalski) i Mateusz Jaskuła (ULKS Orient Kłobuck); kl. VII i gimnazja: Zuzanna Gancarek (Gimnazjum Kłobuck) i Kajetan Wydmuch (SP 1 Kłobuck).
Najlepsi (I-III miejsce) w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w biegu głównym zostali uhonorowani nagrodami finansowymi, a każdy uczestnik po minięciu linii mety otrzymał pamiątkowy medal.

Bieg Jesienny już wkrótce
W niedzielę (01.10., 11.00) w parku NZOZ OTUA w Parzymiechach odbędzie jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce – XXXIX Bieg Jesienny im. red. Tomasza Hopfera. Podczas imprezy uczestnicy pobiegną w biegu głównym na 10 km (start godz. 14.00), pomaszerują (nordic walking) na 5 km, a także będą rywalizować w dziesięciu parkowych biegach przedszkolaka, dzieci i młodzieży (początek o godz. 11.00). Zostanie również rozegrany tzw. Złoty Bieg na 100 metrów (dzieci niepełnosprawne) oraz bieg strażaków (1100 metrów). W trakcie ogólnopolskich zawodów uczestnicy będą także rywalizować w II Mistrzostwach Polski Środowisk Trzeźwościowych na 10 km. Nowością imprezy jest klasyfikacja drużynowa biegu głównego (5 osób, w tym jedna kobieta lub mężczyzna) z nagrodami finansowymi.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kłobuck

Znów dojedziesz linią 64 do Częstochowy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2024

Teatralne rozmaitości w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024