Miedźno

Dlaczego nie zabrali śmieci?

Mieszkaniec Miedźna zadzwonił do nas kilka dni temu, zdenerwowany tym, że choć przygotował do odbioru worki z odpadami i wystawił je gdzie trzeba, to jednak mu śmieciarka ich nie zabrała.
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE, FLICKR.COM
Dlaczego nie zabrali śmieci?

NASZE INTERWENCJE. Mieszkaniec Miedźna poinformował nas, że sprzed jego posesji nie zabrano śmieci – podczas zwykłej zbiórki odpadów komunalnych, gdy odbiera się je od wszystkich mieszkańców po kolei. Sprawdzamy, o co chodzi

Łukasz Konieczny zadzwonił do nas kilka dni temu, zdenerwowany tym, że choć przygotował do odbioru worki z odpadami i wystawił je gdzie trzeba, to jednak mu śmieciarka ich nie zabrała. Dokładniej – większości z nich.

– Miałem dwa worki więcej wystawione przed domem. Przejechała śmieciarka i zabrali tylko część, a ponadnormatywne worki mi zostawili. Co ja mam zrobić z tymi śmieciami, które u mnie zostały? Mam te dwa worki odłożyć na następny miesiąc? Znów ich nie wezmą, bo przecież będę miał też nowe śmieci, które do tej pory uzbieram – mówi Łukasz Konieczny.

Mieszkaniec Miedźna uważa, że jeśli ta cała gospodarka śmieciowa ma mieć sens, to wszystkie śmieci powinny być od mieszkańców zabierane – także wtedy, gdy w danym miesiącu wyprodukują ich więcej niż się mieści np. w dostarczonym im worku na odpady segregowane. Bo jeśli coś będzie pozostawiane, to wtedy jeden mieszkaniec będzie szukał wyjścia, a inny, mający mniej skrupułów – być może wywiezie ten nadmiar do lasu.

– Zgłaszałem do gminy, że mi tych dodatkowych worków nie odebrano. Ale tam w zasadzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, co ja mam teraz z tym zrobić. Wezmę więc chyba to wszystko o wywiozę pod urząd, tam zostawię. Niech się martwią – dodaje nasz rozmówca.

Czy swą groźbę spełnił, nie wiemy. W każdym razie problem jest. I – zdaje się – dotyczy nie tylko tego jednego naszego czytelnika. Zdarzało się kilka razy, że podczas sesji w Miedźnie ktoś wspomniał, że odbieranie odpadów nie zawsze działa tak, jak powinno. Czemu z zabieraniem dodatkowych worków śmieci jest w Miedźnie kłopot, skoro można wskazać gminy, gdzie śmieciarka zabiera wszystko, co się wystawia przed posesję? Nawet jeśli jest to kilka pełnych dodatkowych worków.

Trudno, żeby mieszkaniec dochodził się z firmą odbierającą odpady, a już tym bardziej z jej pracownikami. Z firmą tą w obecnym systemie umowę zawiera zawsze gmina. Dlatego tam się kierujemy z pytaniami. O przedstawionej nam sprawie rozmawiamy z sekretarz gminy akurat w przerwie sesji rady powiatu w środę. Jakie są ramy funkcjonowania tego systemu w gminie?

– Mieszkańcy są zobligowani do segregowania odpadów. Firma powinna zabierać wszystkie śmieci. Jeśli tego nie czyni, to interweniujemy – zapewnia Agnieszka Związek. – Osoby, które mają działalność gospodarczą, powinny mieć oddzielne umowy na odbiór odpadów – dodaje.

Tego konkretnego zdarzenia sekretarz nie zna, natomiast sytuacje, w których śmieci z jakiegoś powodu nie są przez śmieciarki zabierane sprzed posesji, zdarzają się w pewnym procencie przypadków. Gdy gmina takie zgłoszenie dostaje, sama dokumentuje okoliczności i sprawdza ewentualne powody pozostawienia części odpadów. Jakie to mogą być powody? Na przykład zastrzeżenia co do posegregowania odpadów. To znaczy jeśli w worku np. na plastik znajdą się śmieci zmieszane, to worek taki wraz z plastikiem nie zostanie zabrany. Ale powinien być odebrany potem, wraz ze śmieciami zmieszanymi.

Interesowaliśmy się też, czy gmina Miedźno ma to dobrze zabezpieczone w umowie, aby wszelkie nadliczbowe worki z odpadami były przez związaną tą umową firmę zabierane. Okazuje się, że tak. W stosownym dokumencie postępowania przetargowego dotyczącego odbioru odpadów jest wprost zaznaczone, że jeśli mieszkaniec źle segreguje odpady, to trzeba to udokumentować oraz „pomimo zaistniałej sytuacji odebrać wszystkie odpady komunalne” – również w workach innych niż dostarczone przez firmę. Czy zatem gmina reaguje na to, że bywa inaczej niż zapisano? Dowiadujemy się, że reaguje. Inna sprawa, na ile w konkretnych przypadkach okazuje się to skuteczne.

4 komentarze

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Miedźno chce reparacji od Niemiec

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2023

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023

Jubileusz Państwa Krystyny i Zygmunta Turków

Marcin Syguda10 sierpnia 2023