Krzepice

Młodzi Niemcy w Krzepicach

Goście z Niemiec zwiedzili Krzepice, gdzie szukali śladów z lat wojny i z czasów, którym wojna położyła kres.
ZS KRZEPICE
Młodzi Niemcy w Krzepicach

EDUKACJA. Niemiecka młodzież szkolna od 12 do 17 września gościła w Polsce, a w krzepicach i okolicy poznawała z bliska ślady trudnej historii ubiegłego wieku

Projekt „Zachować pamięć” realizują Zespół Szkół w Krzepicach i Starostwo Powiatowe w Tübingen i to w ramach tego projektu gościła w Krzepicach młodzież z Niemiec.

– Projekt obejmuje poznawanie wizji historii sąsiada związanej z II wojną światową, omawianie zagadnień i skutków holokaustu, faszyzmu, nazizmu oraz ich odniesienie do teraźniejszości – wyjaśnia Ewelina Łyźniak, która jako nauczycielka języka niemieckiego w krzepickim liceum wraz z zespołem nauczycieli języków obcych czuwała tutaj nad koordynacją realizacji projektu.

Dla naszej i niemieckiej młodzieży nie było to pierwsze spotkanie, bo wcześniej to polscy uczniowie gościli w Niemczech.

Goście zza Odry najpierw poznali nieco Krzepice. Podczas gry miejskiej były odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii miasta, w tym tej, którą współtworzyli tutejsi Żydzi, podczas wojny wymordowani przez Niemców. Zresztą rozmawiano nie tylko o sprawach poważnych, bo w czasie wolnym była szansa, by pogadać o rzeczach codziennych, o szkole. W kolejnym dniu w formie warsztatów zajmowano się nadal tematyką wojenną – w kontekście takich ważnych postaci, jak Maksymilian Kolbe, Irena Sendlerowa czy Janusz Korczak. Tego rodzaju zajęcia sprzyjały też przy okazji rozwojowi umiejętności językowych naszych uczniów.

Goście z Niemiec obejrzeli film „Płonąca granica”, który przedstawia tragedie mieszkańców naszego regionu, jakie przyniosły pierwsze dni niemieckiego najazdu z 1939 roku. Krzepiczanin Romuald Cieśla poprowadził młodych Niemców szlakiem zbrodni ich przodków z czasów wojny. Jak zapewniał nas jeszcze przed przyjazdem gości, nie omieszkał pominąć niczego z ogromu krzywd, jakie Niemcy zadali tej ziemi i jej mieszkańcom podczas wojny.

Część pobytu uczniów z Niemiec wypełniły wyjazdy. Odwiedzili więc m.in. Częstochowę, muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, dawną żydowską dzielnicę Kazimierz w Krakowie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024