Kłobuck

Wydali 2 mln zł, bo… jezdnia nie była zbyt szorstka

Wydali 2 mln zł, bo… jezdnia nie była zbyt szorstka

KONTROWERSJE. Z powodu robót toczących się na ul. Częstochowskiej i Wieluńskiej w redakcji GK rozdzwoniły się telefony od mieszkańców. – To skandal! – komentowali, zwracając uwagę, że droga była w dobrym stanie, a poprzedni remont skończył się niedawno. Zarządca drogi zapewnia jednak, że wymiana tego odcinka nawierzchni była konieczna

Roboty zaczęły się w miniony piątek. Drogowcy zerwali nawierzchnię na odcinku kilkuset metrów. Wciąż dobrą i niezniszczoną, jak podkreślali mieszkańcy, którzy zbulwersowani marnotrawieniem pieniędzy na zupełnie zbędny ich zdaniem remont wydzwaniali do redakcji GK.

– Po co ściągają zdrową nawierzchnię, położoną ledwie kilka lat temu? To skandal! – komentowali.

Częstochowska i Wieluńska to droga krajowa nr 43, dlatego poprosiliśmy o wyjaśnienia jej zarządcę – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dyrekcja przyznała, że na jezdni faktycznie nie było spękań, uszkodzeń czy kolein. Ale wymiana i tak była konieczna, bo… jezdnia nie była zbyt szorstka.

– Dokonując oceny nawierzchni, analizujemy kilka parametrów. W tym przypadku okazało się, że parametr szorstkości wyszedł za słaby, dlatego musieliśmy wymienić górną warstwę. To typowy zabieg wykonywany po to, żeby poprawić parametry przeciwpoślizgowe – wyjaśnił Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA.

Remont kosztował prawie 1,8 mln zł. Sama wymiana nawierzchni pochłonęła ponad 1 mln zł, ale – jak poinformowała GDDKiA – przy okazji wykonano też m.in. korytowanie i poprawiono odwodnienie.

– Tu chodzi o ludzkie życie. Szorstkość to bardzo istotny parametr, jeden z najważniejszych. Bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zbyt śliska nawierzchnia mogła być przyczyną wypadków – tłumaczy uwagę Marek Prusak. Mieszkańcy nie dowierzają.

– Tutaj w życiu nie było żadnego poważniejszego wypadku! – mówi nasz czytelnik. (PW)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

Znów dojedziesz linią 64 do Częstochowy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2024

Teatralne rozmaitości w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024