d jak dom

Kolektory i fotowoltaika. Zdecyduje losowanie

Urząd podkreślał, że montaż tych urządzeń – w przypadku przyznania unijnych pieniędzy – nastąpi najwcześniej w 2018 roku.
Zdjęcie ilustracyjne, publicdomainpictures.net
Kolektory i fotowoltaika. Zdecyduje losowanie

DOFINANSOWANIA. Znamy już szczegóły naboru wniosków dotyczących montażu kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych

O tym, że Wręczyca Wielka po raz pierwszy zamierza wystąpić o dofinansowania na takie instalacje (i dlaczego dopiero teraz), informowaliśmy na początku października. Wówczas wiadomo było, że w grę wchodzi dofinansowanie na poziomie 85 proc., czyli po stronie mieszkańców zostałoby pokrycie 15 proc. kosztów plus VAT, oraz że chodzi o kolektory słoneczne na potrzeby ogrzewania wody użytkowej i ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Urząd podkreślał, że montaż tych urządzeń – w przypadku przyznania unijnych pieniędzy – nastąpi najwcześniej w 2018 roku. Kilka dni temu opublikował ogłoszenie o naborze oraz zarządzenie wójta. Dowiadujemy się z nich, że „rzeczowa realizacja” przewidziana jest nie na przyszły, ale dopiero 2019 rok, wnioski natomiast będą zbierane w roku bieżącym – w dniach 23-31 października (pokój nr 11 w urzędzie gminy). Wręczyca powalczy o dofinansowania na instalacje o mocy do 4 kW dla 500 gospodarstw domowych. Najwyraźniej spodziewa się jednak, że zainteresowanie będzie większe, ponieważ o tym, kto znajdzie się na liście, zdecyduje publiczne losowanie. Zostaną do niego zakwalifikowane tylko poprawnie wypełnione i zweryfikowane wnioski. Oczywiście trzeba też spełnić inne warunki. Budynek musi znajdować się na terenie wręczyckiej gminy i być opodatkowany podatkiem od nieruchomości, której stan prawny musi być uregulowany. Ponadto energia, która będzie pozyskana z kolektora lub ogniwa fotowoltaicznego, nie może być wykorzystywana na cele gospodarcze. A właściciel nie może mieć żadnych zaległości finansowych wobec gminy.

Losowanie wyłoni listę podstawową, składającą się z 500 wniosków, oraz rezerwową, zawierającą 30 wniosków. Urząd oszacował koszty montażu instalacji oraz te, które mieszkańcy będą musieli pokryć z własnej kieszeni. Jeśli chcą mieć kolektor lub ogniwo w budynku mieszkalnym, to muszą doliczyć jeszcze 8 proc. podatku VAT, jeżeli natomiast chodzi o obiekt gospodarczy lub na działce – już 23 proc. Ale w przypadku możliwości odliczenia VAT-u przez gminę wkład finansowy mieszkańców może się zmienić. Za przygotowanie niezbędnych do konkursu unijnego dokumentów zapłaci już urząd. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

d jak dom

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w d jak dom

D JAK DOM

Marcin Syguda18 marca 2022

D JAK DOM

Marcin Syguda28 września 2021

D JAK DOM

Ewa Chojnacka9 października 2020

D JAK DOM

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2020