EDUKACJA. Jedna z matek skarży się, że rodzice ubiegający się o stypendia dla swoich dzieci wprowadzani są w błąd.
– W szkole powiedzieli nam, że wnioski składać mogą wszyscy uczniowie powyżej średniej 4,0. Z uchwały burmistrza z 2014 roku, do której zajrzałam, wynika jednak, ze średnia musi wynosić powyżej 5,0. Skąd takie niedoinformowanie szkół i jak tak można nabijać ludzi? – pyta rodzic
Kobieta udała się do kłobuckiego magistratu, aby wyjaśnić rozbieżności pomiędzy uchwałą burmistrza z 12 sierpnia 2014 roku, w której mowa jest o minimalnej średniej 5,0, a uchwałą z 7 września 2010 roku, w której mowa o średniej 4,0.
Tylko jedna uchwała
– W urzędzie również przekazano mi uchwałę z 2010 roku i zapewniono, że jest ona obowiązująca – mówi matka, która dodaje, że w ubiegłym roku stypendia były przyznawane zgodnie z uchwałą z 2010 roku. – Otrzymał je nawet wnuczek jednej radnej, który miał niską średnią, a uczniowie z wyższą średnią nie dostali – mówi kobieta.
Jak jest w tym roku? Magdalena Kasprzak, sekretarz Urzędu Miasta w Kłobucku, uspokaja. Nic się nie zmieniło i w tym roku niezmiennie obowiązują te same kryteria.
– Zarówno w tym roku, jak i w poprzednim obowiązuje uchwała z 2010 roku, która dopuszcza przyznanie stypendium dla ucznia z niższą średnią, przy równoczesnych wybitnych osiągnięciach np. sportowych, plastycznych czy naukowych – tłumaczy sekretarz kłobuckiego magistratu. – Być może mówimy o takiej właśnie sytuacji – dodaje.
Sekretarz dodaje również, że, owszem, w 2014 roku podjęto uchwałę o nowych kryteriach przyznawania stypendiów, ale nadzór prawny w Katowicach ją uchylił, uznając ją za niezgodną z prawem, i nie weszła ona w życie.
Stypendia po nowemu
Obecnie trwają prace nad nowym regulaminem przyznawania stypendiów. Propozycje kryteriów zostały już przekazane radnym. Będzie to prawdziwa rewolucja w finansowaniu najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych uczniów w gminie. Stypendia w takiej, jak to było dotąd, formie – czyli jednorazowego przyznania 300 zł – znikną całkowicie. Uczniowie będą nagradzani w dwóch grupach. Pierwsza ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych. Gmina będzie refundować kursy, wyjazdy plenerowe, obozy językowe, zajęcia pozalekcyjne, zakup książek dla uczniów wykazujących wybitne zdolności w jakiejś dziedzinie np. muzycznej, plastycznej, sportowej czy naukowej. Uczniowie ci będą wskazywani przez dyrektorów szkół.
Nagradzanie drugiej grupy będzie miało natomiast na celu wspieranie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.
– Będzie to jednorazowe stypendium dla wybitnie uzdolnionych dzieci ze średnią minimum 5,5 lub laureatów konkursów na stopniu międzynarodowym, ogłoszonych przez ministra edukacji i sportu – mówi Magdalena Kasprzak.
Jak podkreśla sekretarz, kryteria w tej drugiej grupie są na pewno dużo surowsze niż dotychczas, ale chodzi o to, aby przyznane stypendium było na tyle wysokie, by w rzeczywistości pokryło finansowanie rozwoju uzdolnionego dziecka.
Czy takie zasady przyznawania stypendium wejdą w życie, okaże się po konsultacji z radnymi.
– Liczymy na ewentualne sugestie, ponieważ na tym etapie zawsze można jeszcze coś ulepszyć – podkreśla sekretarz.
Facebook
YouTube
RSS