Panki

Uroczystość łącząca epoki

Historyczną tablicę przywrócono na jej przedwojenne miejsce, odsłonięto na nowo i poświęcono.
Uroczystość łącząca epoki

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Narodowe Święto Niepodległości w tym roku miało w Pankach jeden wyjątkowy akcent. Taki, który symbolicznie połączył pokolenia dzisiejszej i międzywojennej Polski niepodległej

Na przedniej ścianie budynku szkoły w Pankach, tuż obok wejścia, odsłonięto tablicę ku czci rocznicy niepodległości państwa polskiego oraz wodza narodu – Józefa Piłsudskiego. Wyjątkowość tego wydarzenia podpowiada już sam początek treści tablicy: „Ku uczczeniu 10-lecia Niepodległości Ojczyzny”. Tak, to historyczny obiekt, który po raz pierwszy był w tym miejscu odsłonięty w roku 1928 – teraz tablica wróciła na swe historyczne miejsce i została odsłonięta po raz drugi. Po blisko dziewięciu dekadach.

Nim ten podniosły akt nastąpił, w intencji Ojczyzny odprawiona została msza święta w kościele parafialnym – z licznym, czynnym udziałem mieszkańców. Spod kościoła przemaszerowano pod szkołę. Tu przemówiła do zgromadzonych dyrektor szkoły, Renata Tomczyk. Potem głos zabrał także wójt Bogdan Praski. Wójt dokonał odsłonięcia tablicy, a dyrektor chwilę wcześniej złożyła pod nią kwiaty. Specjalnie uhonorowano Krzysztofa Świtalskiego, który ustalił miejsce, gdzie owa tablica – cudem ocalona z zawieruchy dziejów – była umieszczona pierwotnie. Po zakończeniu ceremonii mieszkańców zgromadzonych w ten zimny, wietrzny dzień zaproszono do szkoły, gdzie czekała wystawa starych zdjęć i ciepła kawa. (jar)

TABLICA DWÓCH POKOLEŃ

O tym, że tablica zyskała „nowe życie” i odzyskała swoje dawne miejsce, przesądziła wnikliwa analiza archiwalnej fotografii szkoły w Pankach, która wcześniej trafiła do zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Panek z serwisu aukcyjnego. Tablica widoczna na zdjęciu nie była czytelna. Rozpoczęły się więc próby jej zidentyfikowania.
– Przypomniałem sobie, że jakaś stara tablica jest przechowywana w zbiorach GOK-u, a jej zdjęcie jest opublikowane na stronie pani Krystyny Brzeczek. To był strzał w dziesiątkę. Nałożenie zdjęcia tej tablicy na skan tablicy ze zdjęcia szkoły pokazało, że pasuje idealnie. Jak odcisk palca z liniami papilarnymi. Zgadzał się układ wyrazów, wielkość, odstępy, a nawet miejsca mocowania śrubami – przybliża swoje odkrycie Krzysztof Świtalski.
Co do tablicy, długo nie wiedziano, skąd się wzięła i gdzie pierwotnie wisiała. Teraz zagadka została rozwikłana. Niegdyś odsłoniło ją tutaj pokolenie z czasów marszałka Piłsudskiego. Teraz na nowo umieściło w tym samym miejscu dzisiejsze pokolenie mieszkańców Panek. To niezwykły, namacalny ślad ciągłości dziejów tej małej ojczyzny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Panki

Będą oczekiwane inwestycje

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2024

Wjechał w ruszającą ciężarówkę

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2024

Droga jest gotowa

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2024

Trzeba oszczędzać wodę

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2024

Powitanie Nowego Wozu Strażackiego w OSP Panki!

Jarosław Jędrysiak27 maja 2024

Dzielnicowy sprzątał razem z uczniami

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024