Wąsosz Górny

Bili się z carskimi

Wielu ludzi obserwowało inscenizowaną potyczkę powstańców z wojskami carskimi.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Bili się z carskimi

ROCZNICA. Tak jak 5 lat temu, także w minioną niedzielę w Wąsoszu w gminie Popów w wyjątkowy sposób uczczono rocznicę bitwy, którą powstańcy styczniowi stoczyli tu niegdyś z wojskami carskimi

Bitwa pod Wąsoszem, jedno z większych starć powstańców z armią rosyjską w tym regionie, stoczona została 155 lat temu, dokładnie 23 kwietnia 1863 roku. Polacy, dowodzeni przez mjr. Aleksandra Lütticha, odparli tu atak silniejszego wroga, po czym się wycofali. Polegli powstańcy pochowani są we wspólnej mogile na wąsoskim starym cmentarzu.

W niedzielę, po mszy świętej w tutejszym kościele, pod ustawionym na powstańczej mogile pomnikiem tłumnie zebrali się mieszkańcy Wąsosza, gminy Popów, powiatu kłobuckiego i regionu. W czasie około godzinnych oficjalnych obchodów rocznicy, współorganizowanych przez gminę Popów i powiat kłobucki, uczczono bohaterów narodowych m.in. odczytaniem apelu poległych oraz złożeniem kwiatów przez liczne delegacje.

Aby uczcić patriotyczne poświęcenie naszych rodaków sprzed lat, obchody zorganizowano z odpowiednim rozmachem. Przede wszystkim przygotowano inscenizację nawiązującą do czasów powstania. Główną rolę odegrały tu grupy rekonstrukcyjne, wcielające się zarówno w powstańców styczniowych, jak i w carskich sołdatów. Liczna widownia na łące przy wąsoskiej kalwarii mogła więc zobaczyć sceny branki, potyczkę powstańców z Rosjanami, a nawet scenę egzekucji jednego z polskich bohaterów. Brawa publiczności świadczą, że widowisko się podobało. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wąsosz Górny

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wąsosz Górny

Pracownia pod chmurką w Wąsoszu już gotowa

Jarosław Jędrysiak8 listopada 2023

Zabrali jej prawko w Wąsoszu

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2022

Aneta Dzikowicz na dyrektorkę szkoły

Jarosław Jędrysiak17 sierpnia 2020

Ludzie nie pozwolili jechać pijanemu

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020

Będą mieli nową strażnicę!

Jarosław Jędrysiak4 sierpnia 2018

Czy to teren zabudowany?

Redakcja30 marca 2016