Truskolasy

Na niebiesko dla autyzmu

Kilkudziesięciu najmłodszych rozpoznawało tematykę autyzmu w sposób w ich wieku przystępny – nieco niecodziennymi plastycznymi zabawami na szkolnym placu.
SKOŁA TRUSKOLASY
Na niebiesko dla autyzmu

WYDARZENIE. W Truskolasach odbyła się pierwsza powiatowa konferencja poświęcona tematyce autyzmu. Kilka dni wcześniej, 4 kwietnia w Częstochowie, w ramach międzynarodowej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” na placu Biegańskiego odbył się „Przystanek Autyzm”

W wydarzeniu w Częstochowie brała udział m.in. Anna Majchrzak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach. Odebrała tam nagrodę za pracę plastyczną na temat autyzmu.

– Autyzm jest obecnie postrzegany przez ONZ jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Przyjmuje się, że 1 na 100 osób cierpi z powodu zaburzeń autystycznych. W województwie śląskim jest ok. 3 tys. osób dotkniętych autyzmem. Ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i trudności w funkcjonowaniu osoby te w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Często są zdane na siebie i pozostają w społecznej izolacji – referuje nam istotę problemu Kinga Raczyńska.

Świadomość tego, o czym wspomina nauczycielka szkoły w Truskolasach, sprawiła, że placówka włączyła się w szeroko zakrojoną inicjatywę i również „zapaliła się na niebiesko dla autyzmu”. Do południa skupiono się na szerzeniu wiedzy o autyzmie wśród uczniów. Na różne sposoby. Najmłodsi mieli więc specyficzne zajęcia plastyczne, w którym role płótna odegrał szkolny plac, a farb – kreda. Dwie grupy starsze wzięły udział w zajęciach, które prowadziła Raczyńska – pedagog specjalny, specjalista w zakresie edukacji i wspomagania osób ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera. Wystawę prac plastycznym, w których celowo dominował kolor niebieski, przygotowano pod kierunkiem szkolnej plastyczki, Beaty Lizurej. Wystawa zdjęć przedstawiających różne emocje – pod kierunkiem bibliotekarki Ewy Soluch.

Część konferencyjna rozpoczęła się o trzeciej po południu.

– Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Rzecznik Praw Dziecka oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wsparcia udzieliło również Starostwo Powiatowe w Kłobucku i gmina Wręczyca Wielka. A partnerami imprezy byli: Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Fundacja JIM, Centrum Terapii Pinokio oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kłobucku – informuje Raczyńska.

Po otwarciu konferencji przez dyrektor Justynę Strzelczyk procedury dotyczące uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przybliżyła uczestnikom Małgorzata Orzeł z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kłobucku. Nina Karwala, reprezentująca Palcówki Terapeutyczne „Pinokio” w Częstochowie, mówiła o terapii SI w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Psycholog ze Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach, Wioletta Marczak, referowała temat spektrum autyzmu – od autyzmu wczesnodziecięcego po zespół Aspergera. Marlena Sygit, pedagog specjalny w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Lgocie, omówiła na koniec temat funkcjonowania dziecka ze spektrum autyzmu w szkole ogólnodostępnej.

Organizatorzy podkreślają z zadowoleniem, że konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem środowiska nauczycielskiego i przedstawicieli rodziców uczniów z naszego powiatu. Doliczono się ponad setki słuchaczy. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Truskolasy

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Truskolasy

Ruszy remont zabytkowego kościoła

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Kuba Cup z udziałem wielu znanych zespołów

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2024

Auto potrąciło nastolatka

Jarosław Jędrysiak3 lutego 2024

Odblaski noszą wszyscy

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2023

Szkolna sala relaksu

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2023

Nowe źródło ciepła dla przedszkola

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023