WYDARZENIE. W Truskolasach odbyła się pierwsza powiatowa konferencja poświęcona tematyce autyzmu. Kilka dni wcześniej, 4 kwietnia w Częstochowie, w ramach międzynarodowej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” na placu Biegańskiego odbył się „Przystanek Autyzm”
W wydarzeniu w Częstochowie brała udział m.in. Anna Majchrzak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach. Odebrała tam nagrodę za pracę plastyczną na temat autyzmu.
– Autyzm jest obecnie postrzegany przez ONZ jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Przyjmuje się, że 1 na 100 osób cierpi z powodu zaburzeń autystycznych. W województwie śląskim jest ok. 3 tys. osób dotkniętych autyzmem. Ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i trudności w funkcjonowaniu osoby te w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Często są zdane na siebie i pozostają w społecznej izolacji – referuje nam istotę problemu Kinga Raczyńska.
Świadomość tego, o czym wspomina nauczycielka szkoły w Truskolasach, sprawiła, że placówka włączyła się w szeroko zakrojoną inicjatywę i również „zapaliła się na niebiesko dla autyzmu”. Do południa skupiono się na szerzeniu wiedzy o autyzmie wśród uczniów. Na różne sposoby. Najmłodsi mieli więc specyficzne zajęcia plastyczne, w którym role płótna odegrał szkolny plac, a farb – kreda. Dwie grupy starsze wzięły udział w zajęciach, które prowadziła Raczyńska – pedagog specjalny, specjalista w zakresie edukacji i wspomagania osób ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera. Wystawę prac plastycznym, w których celowo dominował kolor niebieski, przygotowano pod kierunkiem szkolnej plastyczki, Beaty Lizurej. Wystawa zdjęć przedstawiających różne emocje – pod kierunkiem bibliotekarki Ewy Soluch.
Część konferencyjna rozpoczęła się o trzeciej po południu.
– Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Rzecznik Praw Dziecka oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wsparcia udzieliło również Starostwo Powiatowe w Kłobucku i gmina Wręczyca Wielka. A partnerami imprezy byli: Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Fundacja JIM, Centrum Terapii Pinokio oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kłobucku – informuje Raczyńska.
Po otwarciu konferencji przez dyrektor Justynę Strzelczyk procedury dotyczące uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przybliżyła uczestnikom Małgorzata Orzeł z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kłobucku. Nina Karwala, reprezentująca Palcówki Terapeutyczne „Pinokio” w Częstochowie, mówiła o terapii SI w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Psycholog ze Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach, Wioletta Marczak, referowała temat spektrum autyzmu – od autyzmu wczesnodziecięcego po zespół Aspergera. Marlena Sygit, pedagog specjalny w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Lgocie, omówiła na koniec temat funkcjonowania dziecka ze spektrum autyzmu w szkole ogólnodostępnej.
Organizatorzy podkreślają z zadowoleniem, że konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem środowiska nauczycielskiego i przedstawicieli rodziców uczniów z naszego powiatu. Doliczono się ponad setki słuchaczy. (jar)
Facebook
YouTube
RSS