Nie zawsze trzeba wyjeżdżać gdzieś daleko poza szkołę, by móc obserwować ciekawe eksperymenty naukowe. Laboratorium czasem przyjeżdża na miejsce. Jak niedawno w Lipiu
ZSP w Lipiu znalazł się w kwietniu na trasie naukobusu „Być jak Ignacy”, który kursuje po kraju dzięki fundacji PGNiG. Cóż to za tajemniczy Ignacy stał się patronem mobilnego laboratorium? Chodzi oczywiście o polskiego odkrywcę i twórcę początków przemysłu wydobycia ropy naftowej ze złóż w Małopolsce – Ignacego Łukasiewicza.
Naukobus to właściwe miejsce, by poznać nieco lepiej biografię sławnego rodaka, ale przede wszystkim – obejrzeć ciekawe eksperymenty. Te prowadzone były pod kierunkiem absolwentów wydziałów chemicznych Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Uczniowie zobaczyli więc ropę naftową i to, co się z niej wytwarza: naftę, benzynę, mazut. Ciekawe były np. doświadczenia z nitrocelulozą, z wskaźnikami chemicznymi zmieniającymi barwę. Bardziej spektakularne eksperymenty prowadzono w strefie koło naukobusu. Z gazowej armaty strzelano kawałkami materiału – dzięki zapłonowi mieszaniny acetylenu z powietrzem. Baloniki napełniano wodorem i helem – eksperymentalnie sprawdzając, który z gazów jest bardziej bezpieczny.
Trzeba dodać, że naukobus przyjechał do Lipia nie przez przypadek. To była nagroda dla laureatów pierwszej edycji programu „Być jak Ignacy” – przed rokiem szkoła znalazła się w wąskim gronie 16 placówek, którym przyznano tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Druga edycja programu ma hasło „Rozpalmy płomień wiedzy” – i w niej też uczestniczy szkoła z Lipia. (jar)
Facebook
YouTube
RSS