Zgodnie ze zmianami w kodeksie wyborczym w każdej gminie będą powołani urzędnicy wyborczy. Stanowiska te zostały już obsadzone w naszym powiecie. Dostaną za to wynagrodzenie zależne od czasu pracy, liczone proporcjonalnie od kwoty ok. 4,5 tys. zł na miesiąc
Ograniczenie liczby kadencji wójtów czy zasada transmisji z lokali do głosowania – to jedne z tych bardziej kojarzonych zmian przepisów dotyczących wyborów. Nieco mniej komentowana zmiana dotyczy wprowadzenia korpusu urzędników wyborczych. I właśnie stanowiska te zostały obsadzone.
Do czego taki urzędnik?
Nowo powołani urzędnicy wyborczy będą odpowiedzialni za przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych. Oni zorganizują i przeprowadzą szkolenia dla członków obwodowych komisji, dostarczą komisjom karty do głosowania i będą nadzorować warunki ich pracy. Dostaną za to wynagrodzenie zależne od czasu pracy, liczone proporcjonalnie od kwoty ok. 4,5 tys. zł na miesiąc.
Nie każdy miał szansę zostać urzędnikiem wyborczym. Przede wszystkim urzędnik taki nie może być na liście wyborców ani nie może kandydować w wyborach w okręgu, który ma pod opieką – co zainteresowani startem w wyborach musieli uwzględnić. Wykluczone jest też łączenie tej funkcji m.in. z pracą w komisji wyborczej czy pełnieniem funkcji męża zaufania. Nie może być też osobą karaną za przestępstwo umyślne. Dla zapewnienia przynajmniej teoretycznej bezstronności urzędnik wyborczy nie może należeć do żadnej partii. Z drugiej strony urzędników zgodnie z ustawą powołano z dość wąskiego grona pracowników urzędów administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych. Wymogiem było też posiadanie przez kandydatów wykształcenia wyższego.
Lista kojarzonych nazwisk
Urzędników wyborczych powołano na okres 6 lat, przy czym przepisy dopuszczają m.in. możliwość ich odwołania. Na terenie naszego powiatu wyznaczonych zostało dziewięciu takich urzędników – po jednym dla każdej gminy. W gronie powołanych nie brakuje nazwisk dobrze znanych w tutejszych gminach i niejednokrotnie także z przekazów lokalnych mediów. Dla przykładu urzędnikiem wyborczym na terenie gminy Opatów została Elżbieta Wachowska – która jest obecnie sekretarzem, a wcześniej była skarbnikiem gminy Panki, jednocześnie zaś jest wiceprezesem LGD Zielony Wierzchołek Śląska. W gminie Lipie tę samą funkcję sprawować będzie Roman Kudelski – obecnie radny w gminie Krzepice i pracownik naszego starostwa powiatowego. Pełną listę podajemy obok. (jar)
Facebook
YouTube
RSS