EDUKACJA. Grupa uczniów Zespołu Szkół w Krzepicach uczestniczyła w międzynarodowym projekcie historycznym „Zachować pamięć”. Chodzi o pamięć o nazistowskich zbrodniach dokonanych w Europie
Niemieckim partnerem projektu było tamtejsze starostwo z miasta Tybinga (Tübingen). Po ścieżce historycznej w tym mieście oprowadzał uczniów profesor Wolfgang Sannwald, opowiadając o początkach ideologii rasistowskiej, które przejawiały się np. w przepisach wymuszających sterylizację i uśmiercenie wielu osób, w zmianach nazw ulic. Dzień później w szkole odbyły się warsztaty na temat polsko-niemieckiej historii. Uczniowie spotkali się też z uchodźcami z Syrii i Afganistanu. Ci mieli możliwość opowiedzieć o własnych wojennych wspomnieniach, o swej migracyjnej wędrówce i aktualnym położeniu.
– Obserwacja obozu oraz rozmowa z uchodźcami niejednokrotnie zmieniła nasze wyobrażenie, opinię o uchodźcach i islamie – komentuje Ewelina Łyźniak, germanistka z krzepickiego liceum.
Trzeciego dnia uczniowie zajmowali się zbrodniami nazistowskimi na terenie Tybingi, poznając od swych rówieśników z Niemiec nazwiska konkretnych osób – ofiar, ale i oprawców. Jak się okazuje, dziś w byłym budynku Gestapo mieści się akademik, a w siedzibie Hitlerjugend, niemieckiej nazistowskiej paramilitarnej organizacji dla młodzieży, znajduje się schronisko młodzieżowe.
– Wieczorem uczestniczyliśmy w Nocy Muzeów na zamku w Tübingen. Mieliśmy możliwość zobaczenia wykopalisk wpisanych na listę UNESCO – opisuje Łyźniak.
Potem uczniowie udali się w kierunku Francji. W drodze odwiedzili malowniczy Schwarzwaldu. Dzieki Hansowi Peterowi poznawali historię obozu Natzweiler-Struthof i sposób zorganizowania eksterminacji ludzi. Już w drodze do Polski nasi uczniowie zwiedzili Strasburg.
– Spacerując piękną francuską dzielnicą La Petite France zachwycaliśmy się różnymi stylami architektonicznymi Francji oraz jej multikulturowością. Ogromne rozmiary katedry Najświętszej Marii Panny oraz jej piękne średniowieczne wnętrze z zegarem słonecznym pozostaną niezapomnianym wspomnieniem – relacjonuje nauczycielka.
Na koniec dopiszmy, że opiekę nad polskimi uczestnikami wyjazdu sprawowały Ewelina Łyźniak oraz Małgorzata Wrona, szkolna anglistka.
Cały projekt finansowany był przez Starostwo Powiatowe w Tybindze oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Jak można się domyślać, całe przedsięwzięcie miało moc wpływania na kształtowanie postaw i poglądów naszej młodzieży na temat historii, ale i współczesnego świata – zwłaszcza Niemiec. (jar)
Facebook
YouTube
RSS