Kłobuck

Dom dla seniorów coraz bliżej

Nasz powiat uruchomi od 15 października dom dziennej opieki dla seniorów. Placówka dysponować będzie dwudziestoma miejscami.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Dom dla seniorów coraz bliżej

INWESTYCJA. Do finału zmierzają zabiegi starostwa o utworzenie domu pomocy dziennej dla seniorów. Jego otwarcie przewidywane jest na połowę października

Rada powiatu podjęła na ostatniej sesji uchwałę w sprawie utworzenia Dziennego Domu „Senior+” w Powiecie Kłobuckim. – Zarząd powiatu w ubiegłym roku postanowił uruchomić na terenie powiatu placówkę wspierającą osoby w wieku 60 plus. Na miejsce takiej przyszłej placówki wskazano część budynku przychodni rejonowej na ulicy Rómmla w Kłobucku – przypomina genezę projektu Tomasz Sobiś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wraz z wyborem lokalizacji ruszyły w obiekcie przychodni konieczne prace dostosowawcze. Powiat wziął też udział w konkursie o środki na częściowe dofinansowanie działań związanych z przygotowaniem i uruchomieniem placówki dla seniorów. – Pozyskana została kwota ponad 296 tys. złotych na adaptację pomieszczeń w przychodni i wyposażenie przyszłej placówki dla seniorów – dodaje Sobiś.

Lokale przeznaczone na dom dla seniorów zostały więc wyremontowane, wydzielono też wszelkie pomieszczenia niezbędne dla funkcjonowania tego rodzaju placówki.

– Na przełomie września i października placówka ta ma być wyposażona także we wszystkie niezbędne dla jej funkcjonowania sprzęty. Następnie zacznie się nabór i rozpocznie funkcjonowanie tej placówki. Będzie to pierwsza taka placówka w powiecie kłobuckim i jednocześnie pierwsza o tak dużym, bo powiatowym zasięgu w województwie śląskim – podkreśla dyrektor PCPR. Przyjęta przez radę powiatu uchwała o powołaniu Dziennego Domu „Senior+” w Powiecie Kłobuckim umożliwia formalne rozpoczęcie funkcjonowania tej placówki od dnia 15 października. Uchwalono też statut podmiotu, z którego wynika, że w kłobuckim domu seniora będzie dostępnych 20 miejsc dla dziennej opieki nad seniorami. Dom prowadzić będzie działania rehabilitacyjne, rekreacyjne, socjalne itd. Opieka będzie się odbywać w trybie dziennym, a placówka będzie czynna przez cały rok. – W budynku przychodni była duża powierzchnia niewykorzystana, w której kiedyś funkcjonowała poradnia dziecięca. Ponieważ pani dyrektor ZOZ nie planowała w tych pomieszczeniach prowadzenia działalności medycznej, podejrzeliśmy sposób funkcjonowania podobnych placówek w regionie częstochowskim i pozyskaliśmy w drodze konkursu dofinansowanie. Trzeba podkreślić, że jesteśmy jedynym powiatem ziemskim, w którym taka placówka będzie – powiedział podczas sesji wicestarosta Maciej Biernacki. Potrzebę utworzenia placówki, która zajmie się opieką nad seniorami, od lat zgłaszano na forum samorządów gminnych w naszym powiecie. Można więc przypuszczać, że zainteresowanie korzystaniem z usług opiekuńczych Dziennego Domu „Senior+” będzie spore. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Pora idealna dla pikników i festynów

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024