Miedźno

„Zdrowo jem, więcej wiem”

Uczniowie zdobywali wiedzę i uczyli się poprzez działanie.
„Zdrowo jem, więcej wiem”

KONKURS. Wiele szkół w kraju przeszło przez trzy etapy ósmej edycji projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”. W konkursie towarzyszącym ostatniej sesji projektu pierwsze miejsce zdobyła grupa uczniów szkoły w Miedźnie. Zwycięzcom gratulowała sama Pierwsza Dama

– Głównym celem projektu było uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz podkreślanie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Dużą rolę w realizacji projektu odgrywała tu współpraca z rodzicami. Bo to od nich zależy całokształt stylu życia rodziny – wyjaśnia Urszula Mazurek-Deska, nauczycielka szkoły w Miedźnie.

Projekt miał trzy etapy zwane sesjami: jesienną, zimową i wiosenną. Na końcu każdego z nich drużyny mogły przystąpić do konkursu edukacyjnego. Wcześniej stosowna tematyka poruszana była na różnych szkolnych zajęciach: poświęconych edukacji przyrodniczej, społecznej, ale także wychowaniu fizycznemu. Liczyły się też zajęcia pozalekcyjne i wspólne spotkania z rodzicami.

– Uczniowie zdobywali wiedzę i uczyli się poprzez działanie: przygotowywali zdrowe sałatki, poznawali skład różnych produktów, prowadzili doświadczenia. Przygotowywali różne poświęcone tej tematyce materiały, jak np. „Klasową książkę zdrowych przekąsek”. Powstało wiele plakatów, broszur, rysunków. Eksponowaliśmy je w różnych miejscach w szkole. Prezentacja tych materiałów była zresztą działaniem obowiązkowym w ramach realizacji projektu – relacjonuje Mazurek-Deska.

Pomysłowości nie zabrakło. Uczniowie zorganizowali poświęcony zdrowemu żywieniu konkurs wiedzy, przygotowali specjalne przedstawienie teatralne, zorganizowali nawet happening „Jem owoce! Lubię sport!”, podczas którego wręczali ulotki mieszkańcom Miedźna, zachęcając ich do zdrowego stylu życia. Wysiłek opłacił się z kilku powodów. Pierwszy – zbieżny jest z celem projektu. Na pewno wzrosła świadomość i wiedza uczniów w zakresie zdrowego stylu życia. Drugi – to szczególny bonus w postaci docenienia wysiłków uczniów miejscem w klasyfikacji konkursowej projektu.

– W projekcie i kolejnych konkursach wzięło udział 1,5 tys. drużyn z całej Polski. Wśród nich nasza drużyna w konkursach jesiennym i zimowym uplasowała się odpowiednio na 20. i na 10. miejscu. Ale największy sukces nadszedł w sesji wiosennej – mówi MazurekDeska.

W sesji wiosennej ogólnopolskiego konkursu szkolna drużyna „Ekowarzywka” zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej wszystkich drużyn w Polsce i otrzymała wyróżnienie w postaci Grand Prix. Za sukcesem poszły i wyjątkowe gratulacje dla uczniów klasy I B – czyli zespołu „Ekowarzywek” – dla ich opiekunki, Urszuli Mazurek-Deski, i dla dyrektor szkoły, Wioletty Skoczylas. Już w tym roku szkolnym złożyli je organizatorzy projektu z Fundacji Banku Ochrony Środowiska oraz – przede wszystkim – honorowo patronująca projektowi pierwsza dama, Agata KornhauserDuda. Pamiątką dla uczniów będą też z pewnością dyplomy i przewidziane przez organizatora nagrody. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Kolejni zatrzymani z narkotykami w naszym powiecie

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Miedźno chce reparacji od Niemiec

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2023

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023