POLICJA. Ze raptownym wzrostem liczby zwolnień lekarskich w pierwszej połowie tego miesiąca mieliśmy do czynienia także w kłobuckiej policji. Ale w tym tygodniu sytuacja wróciła do normy. Większość naszych policjantów znów normalnie pełni służbę
W ostatnim czasie w całym kraju policjanci dość masowo szli na L4. Jeszcze bezpośrednio przed Świętem Niepodległości mówiło się, że powstałe w wyniku tego problemy z obsadą komend i przydziałem obowiązków mogą nawet utrudnić zabezpieczenie świętowania przez Polaków 100-lecia odzyskania niepodległości. W mediach powszechnie komentowano to zjawisko jako element protestu policjantów przeciwko zbyt niskim płacom. A taką formę miał wymusić zakaz strajkowania, jaki obowiązuje służby mundurowe.
Lawinowy wzrost liczby zwolnień lekarskich odnotowano także wśród pełniących służbę w policji w powiecie kłobuckim.
– Na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby było 71 z 147 policjantów, 3 kolejnych było na zwolnieniach długoterminowych, a 8 na urlopie – podaje nam zapytany o sprawę oficer prasowy kłobuckiej policji, mł. asp. Kamil Raczyński. – Nie wiążemy tych zwolnień z akcją protestacyjną – podkreśla oficjalne stanowisko rzecznik.
My też tego nie stwierdzamy, przy czym pozostawiamy czytelnikom swobodę posiadania własnej opinii w tej sprawie.
Jeśli podsumować podane dane, to w okresie wzrostu liczby zwolnień lekarskich w kłobuckiej policji zdolnych do pełnienia obowiązków służbowych było w szczytowym momencie mniej niż 45% policjantów. W tym tygodniu ten swoisty kryzys został zniwelowany. Większość mundurowych powróciła po L4 do służby 12, 13 i 14 listopada.
Wracając do kwestii protestu, w ubiegły czwartek szef MSWiA i przedstawiciele strony społecznej, reprezentujący związki zawodowe służb mundurowych, podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. Od stycznia funkcjonariusze służb podległych MSWiA dostaną podwyżkę 655 zł brutto, rok później – kolejne 500 zł brutto. Ponadto służby, w których dotąd tego nie praktykowano, będą miały prawo do pełnopłatnych nadgodzin (do tej pory była jedynie możliwość odebrania wolnego za nadgodziny). Uzgodniono też zniesione obowiązku ukończenia 55 lat do przejścia na emeryturę. Ma do tego wystarczyć odbycie 25 lat służby. (jar)
Facebook
YouTube
RSS