Przystajń

Rekordowy piłkarski Puchar Sołtysa

Drużyna Nice-Haft wywalczyła drugie miejsce podczas V Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa Przystajni Dariusza Kuleja.
©Stanisław Wrzesiński

PIŁKA AMATORSKA. Do tegorocznej, piątej już edycji Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa zgłosiła się rekordowa liczba 24 zespołów. Z tego względu w niedzielę 30 grudnia 2018 roku odbyły się turniejowe eliminacje, z których do turnieju finałowego awans wywalczyło osiem najlepszych drużyn

W rozegranym w sobotę 6 stycznia w hali sportowej w Przystajni turnieju fi nałowym w obecności licznej widowni rywalizowało dwanaście „dzikich drużyn”, tj. osiem wyłonionych z wcześniejszego grudniowego turnieju eliminacyjnego oraz cztery najlepsze z ubiegłorocznej edycji piłkarskiej imprezy. W poszczególnych drużynach wystąpili nastoletni, jak również ponad 50-letni piłkarscy amatorzy, byli i obecni piłkarze Płomienia Przystajń oraz zawodnicy reprezentujący ościenne ligowe zespoły nawet z I-, II- czy IV-ligową przeszłością (m.in. Artur Pląskowski i Łukasz Kmieć w drużynie Zjednoczonych Emiratów Przystajńskich). Uczestniczące drużyny najpierw systemem „każdy z każdym” rywalizowały w trzech czterozespołowych grupach. Do półfinałów awansowała drużyna Eszkeree z grupy A (dopiero trzecie miejsce ubiegłorocznego zwycięzcy, Agrotoxu), Nice-Haft z grupy B z pełną pulą 9 punktów (czwarta pozycja ubiegłorocznego finalisty, KS Węgiel) oraz z – grupy C – późniejszy zwycięzca, The Dzbaners, z kompletem 9 punktów, a także (z drugiego miejsca) Michalinów Fire (porażka 2:4 z The Dzbaners). W półfinałach The Dzbaners w rzutach karnych 2:1 (w regulaminowym czasie 20 minut gry był bezbramkowy remis) pokonali Eszkeree, złożony w większości z zawodników Olimpii Truskolasy i KS-u Panki, a Nice-Haft, występujący w kłobuckiej ALHPN, po bramce Dawida Sasa 1:0 wygrał z Michalinów Fire (z piłkarską legendą Płomienia Przystajń, ponad 50-letnim Janem Kucharczykiem w składzie), który w ubiegłorocznej edycji turnieju zajął czwarte miejsce. W spotkaniu o trzecie miejsce dwie bramki najlepszego strzelca turnieju, Michała Kowalczyka (w tym druga uzyskana efektowną piętą na zaledwie 20 sekund przed końcem meczu) zadecydowały o zwycięstwie Michalinów Fire 2:0 z Eszkeree. W pojedynku fi nałowym zdecydowanie najlepsza drużyna piłkarskiej imprezy, czyli The Dzbaners, złożona z zawodników mieszkających w Kościeliskach i Ligocie Oleskiej (powiat oleski), ale na co dzień grających m.in. w IV-ligowym OKS-ie Olesno (m.in. Dominik Flak) czy juniorskich zespołach Górnika Zabrze, występującego w Centralnej Lidze Juniorów Starszych i Młodszych (Marco Zawada i Jan Flak), 4:2 pokonała Nice-Haft.

Po zakończeniu turniejowej rywalizacji dopiero dodatkowa seria rzutów karnych pomiędzy Michałem Kowalczykiem (Michalinów Fire) a Marco Zawadą (The Dzbaners) rozstrzygnęła, że czołowy strzelec częstochowskiej okręgówki w barwach Warty Mstów, czyli Michał Kowalczyk, z dorobkiem siedmiu goli został najlepszym strzelcem turnieju. Najlepszym bramkarzem wybrano natomiast Łukasza Gąsienicę (Nice-Haft). Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami, a pozostałe pamiątkowymi dyplomami. Triumfatorzy klasyfikacji indywidualnych otrzymali statuetki. Nagrody wręczali sołtys Przystajni Damian Kulej w towarzystwie współorganizatora turnieju Piotra Matyi.

Klasyfikacja końcowa

1. The Dzbaners (Daniel Wieczorek, Marco Zawada, Jan Flak, Dominik Flak, Piotr Pruski, Robert Barczyk, Paweł Sklorz, Sebastian Zawada), 2. NiceHaft (Łukasz Gąsienica-br, Michał Mirek, Rafał Mirek, Dawid Sas, Kamil Szymanek, Bartosz Pruszyński, Dawid Chrzęstek, Patryk Jankowski, Paweł Wręczycki), 3. Michalinów Fire , 4. Eszkeree, 5-12. Zjednoczone Emiraty Przystajńskie, GTeam, FC Albatros, Morelowy Postrach, KS Oczko, Browar Stany, Agrotox i KS Węgiel.