Powiat

Chcieli „grillować za izbę wytrzeźwień?

Kluczny zauważył, że z pozoru niewinne pytanie raczej nie padło przypadkowo. I nie zawahał się tego powiedzieć.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Chcieli „grillować za izbę wytrzeźwień?

PROBLEM. Na sesji powiatowej wypłynął temat dotacji na izbę wytrzeźwień. Placówki takiej nie ma w naszym powiecie. Ci, którzy się do niej kwalifikują, a mieszkają w którejś z naszych gmin, są więc odwożeni do Częstochowy. Sprawa ta była już „na tapecie” w minionej kadencji samorządów

Z jednej strony, gdy powiat nie miał podpisanej umowy z częstochowską placówką, nasi „trunkowi” nie byli tam odwożeni. Zamiast do – jak niektórzy mówią – tego najdroższego hotelu, trafiali pod opiekę rodziny. Problem był jednak wtedy, gdy policja musiała ich zawieźć do szpitala. Bo tam dochodziło do awantur wywoływanych przez zalanych w pestkę delikwentów. I to właśnie spowodowało, że zdecydowano się na umowę z izbą wytrzeźwień spoza powiatu. A łożenie na to środków zaproponowano gminom.
Temat izby wrócił na sesję powiatową, bo zaplanowane w budżecie dotacje złożyło siedem gmin. Dwie ich nie złożyły. I trzeba było po prostu przesunąć środki. Nie chodzi tu o kwoty duże. Te siedem gmin złożyło łącznie 21,4 tys. zł. 8,5 tys. zł dołożył powiat. Gdyby miał 9, a nie 7 dotacji, dołożyłby 3,5 tys. zł. Wokół tej drobnej w sumie sprawy zrodziła się dyskusja, która pokazuje nieco smaczków lokalnej powiatowej polityki.

Niewinne pytanie?
– Prosiłbym o uzupełnienie informacji dotyczącej tego, które to gminy nie wywiązały się z porozumienia dotyczącego finansowania izby wytrzeźwień? – pytał na sesji Krzysztof Nowak (SLD) z zarządu powiatu. – Jakie były związane z tym koszty i jakie deklaracje ze strony gmin? – dodał.
Skarbniczka doprecyzowała, że w budżecie powiatu założono dotacje z każdej gminy, ale w praktyce nie z wszystkimi takie porozumienie podpisano. Z Miedźnem i Popowem ich nie podpisano. Więc to te dwie gminy nie złożyły dotacji.
Na pytania zareagował jednak radny Andrzej Kluczny (PiS), który w gminie Miedźno jest skarbnikiem.
– Doprawdy nie wiem, czemu miało służyć wyartykułowanie nazw tych dwóch gmin. Jak powiedziała pani skarbnik, nie było żadnego porozumienia – stwierdził. – Nie jest tak, że gmina Miedźno nie wywiązywała się z jakichś umów. Bo takowe nie zostały podpisane – dodał Kluczny. Nowak odparł, że chodziło mu tylko o informację, której nie posiadał. I bardziej mu chodziło o to, jak są wykorzystywane te środki.
– Chodziło mi o to, czy nie przepłaciliśmy, przekazując środki do izby wytrzeźwień w stosunku do wykonania zadań – mówił Nowak. O tym, że w pytaniu Nowaka nie było żadnego podtekstu, jakoś równie mocno jak autor pytania przekonany był radny Marek Sawicki (PSL).
– Wśród gmin, które się nie dołożyły, jest też gmina Popów, którą reprezentuję. A jest planowana bardzo duża inwestycja [powiatu – przyp. red.] na gminie Popów. Więc może się to jeszcze zmieni. Trzeba dyskutować – dodał Sawicki. Do gry dopasował się Kluczny.
– Przyjmuję argumentację, że żadnego podtekstu nie było – stwierdził. – Jednakowoż w uzasadnieniu uchwały obie te gminy są wymienione. Więc dopytywanie dodatkowe, to… albo nie czytał pan tego uzasadnienia, albo jednak ten podtekst jakiś był – rzucił w stronę Nowaka.

Po co bić pianę?
Ostatnie słowo zdecydował się mieć Maciej Biernacki z zarządu powiatu. Bo to on kierował do wszystkich gmin pisma w sprawie porozumienia dotyczącego izby wytrzeźwień. Siedem do niego przystąpiło. Dwie – naszym zdaniem „grillowane” za to na ostatniej sesji rady powiatu – nie przystąpiły.
– To nie jest problem, który, uważam, trzeba roztrząsać dzisiaj na sesji – zawyrokował Biernacki.
Zgadzamy się z Maciejem Biernackim. Wymiana zdań dała jednak okazję, by zajrzeć pod podszewkę powiatowej polityki. Okazuje się, że mimo uśmiechów na początku kadencji zawsze chętnie szczypie się politycznego konkurenta. Formę pytań i sugestię jakiegoś związku tej sprawy z inwestycjami na terenie jednej z gmin – trudno ocenić inaczej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Wykryto 61 wykroczeń

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Sprawdź to, gdy rozpoczynasz nową pracę

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024