GOSPODARKA. Gminy uginają się pod ciężarem drastycznego wzrostu cen odbioru odpadów. Czy jest sposób na choćby częściowe ich obniżenie? Pewien pomysł wypróbują w gminie Miedźno
Zgodnie z ustawą koszty odbioru śmieci i całej obsługi gospodarki odpadami w gminie muszą być rozłożone na mieszkańców. Wzrost cen, zbliżający się nieraz do dwukrotności cen dotychczasowych, dotyczy praktycznie każdego samorządu. Dla mieszkańców oznacza to drastyczną podwyżkę kosztu odbioru śmieci z posesji. Choć trudno za podwyżki winić gminy, to one bywają adresatem pretensji ich mieszkańców. Nic dziwnego, że szukają sposobu na ograniczenie cen.
Umowa na krótko
Gmina Miedźno również uzyskała w ogłoszonym w zeszłym roku przetargu tak wysokie propozycje cenowe, że całe postępowanie musiała unieważnić. Nie było wyjścia, bo kwota przekraczałaby nawet limity obowiązujące dla tej procedury wyboru ofert, którą zastosowano. Postawiono tu na rozwiązanie tymczasowe. Rozpisano przetarg i w efekcie podpisano umowę na odbiór odpadów tylko na 3 miesiące. Choć i w tym wypadku wzrost ceny okazał się duży (19,80 zł brutto na osobę), chwilowo jeszcze mieszkańcy go nie odczuwają, gdyż stawki pozostały na starym poziomie. Gmina od razu zabrała się też za przygotowanie kolejnego przetargu na odbiór odpadów, już na 12 miesięcy. Po nim ureguluje się stawki. Najważniejsze jednak, że przy okazji poszukano tu sposobu, by dać sobie szansę na niższy koszt odbioru odpadów. Jakiego?
Uruchomić konkurencję
W wielu gminach utyskują, że rynek odbioru odpadów opanowały w zasadzie dwie firmy. Choć przetargi z wysokimi cenami są unieważniane, w każdym kolejnym ceny nie spadają – a liczba składanych ofert to jedna, góra dwie. Po prostu nie ma lepszego wyboru.
W Miedźnie zdecydują się na rozwiązanie, które – być może – sprowokuje większą konkurencję firm i da niższe ceny.
– Zwolnimy przedsiębiorcę z obowiązku wstawiania pojemników na odbiór odpadów na posesje. Te pojemniki wstawimy niezależnie jako gmina – zapowiada Piotr Derejczyk. Wójt podaje, że rozmowy z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów – innymi niż te najmocniej obecne na lokalnym rynku – pozawalają sądzić, że takie rozwiązanie spowoduje większe zainteresowanie przetargiem. Dlaczego?
Istotny udział w całości kosztów odbioru śmieci ma już samo wstawienie pojemników. Wydatku tego nie musi ponownie ponosić firma, która odpady już odbiera, a za to muszą go wliczać jej potencjalni konkurenci.
– To powoduje sytuację naturalnego monopolu. Koszt wstawienia pojemnika jest dosyć spory. Blokuje decyzje pozostałych przedsiębiorców – wyjaśniał wójt.
W Miedźnie liczą więc, że wtedy, gdy to gmina sama zapewni pojemniki na śmieci, to do przetargu na odbiór ich zawartości będzie się opłacało przystąpić większej liczbie firm. I w tym tkwi szansa na to, że ceny spadną.
Nie będą uszczęśliwiać na siłę
– Będziemy wyposażać w pojemniki tylko te nieruchomości, których właściciele się na to zgodzą. W związku z tym, że te pojemniki planujemy wynająć, na właścicielu nieruchomości będą ciążyły określone obowiązki – zapowiada Piotr Derejczyk.
Mieszkaniec ma obowiązek mieć kosz na posesji, więc jeśli nie weźmie go z gminy, będzie musiał zakupić go sam, na własny koszt.
– Kolokwialnie mówiąc, nie będziemy uszczęśliwiać na siłę. A to, co zaproponujemy, wydaje mi się będzie akceptowalne dla wszystkich – dodał wójt.
Tak tanio, jak było, już nie będzie
Wielkiej obniżki trudno oczekiwać, gdyż ceny poniżej kilkunastu złotych praktycznie nie są już spotykane. Ale może pomysł z własnymi koszami sprawi, że w Miedźnie podwyżki nie będą tak wielkie, jak u sąsiadów?
Wójt ma też informacje, że w kręgach rządowych rozważane jest odstąpienie od regionalizacji dotyczącej miejsca odstawiania odpadów. To by pozwoliło wrócić na rynek także tym przedsiębiorstwom, które zasada regionalizacji z niego wypchnęła.
Facebook
YouTube
RSS