KONKURS. Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest organizowany od 10 lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. W ciągu dziesięciu edycji wzięło w nim udział 2385 uczniów ze szkół z całego województwa śląskiego. W czasie uroczystej gali finałowej, która odbyła się 15 marca w sali koncertowej Polskiego Radia Katowice, Jadwiga Wiśniewska została odznaczona prestiżowym medalem „Pro Patria”
– Owocem konkursu jest 2385 prac napisanych przez poszukujących i pragnących prawdy młodych ludzi. Przedstawicieli wrażliwego, młodego pokolenia, któremu nie są obojętne zarówno przeszłość, jak i przyszłość Polski. Ci młodzi ludzie to najpiękniejszy owoc, jaki ojczyzna mogła wydać. Młodzież wypełnia piękną treścią testament śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który w katyńskim lesie w 2010 r. miał powiedzieć: „Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL -u, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej”. To właśnie te słowa pana prezydenta stały się dla mnie inspiracją do organizacji konkursu i przyświecają każdej kolejnej edycji –mówiła Jadwiga Wiśniewska.
Medal „Pro Patria”, który otrzymała Wiśniewska, przyznawany jest przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– To odznaczenie dla wszystkich, którzy wzięli udział w tym konkursie, dla ponad 2 tys. młodych ludzi, dla ich nauczycieli, także tych, którzy bezinteresownie pracują w komisji konkursowej, i dla rodziców, którzy mądrze i dobrze swoje dzieci wychowują – podkreślała eurposłanka, dziękując za to szczególne wyróżnienie.
Laureaci wraz z opiekunami odwiedzą – na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej – Parlament Europejski w Brukseli, a finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Finalistką tegorocznej edycji konkursu została m.in. uczennica powiatu kłobuckiego Lena Kucharska z Zespołu Szkół Podstawowych im. Józefa Bema w Kamyku, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele śląskiej oświaty, kultury, Instytutu Pamięci Narodowe oraz rodzin katyńskich. Konkursowa gala była połączona z recitalem Dominiki Świątek, która zaprezentowała utwory odwołujące się do tekstów wybitnych polskich poetów, takich jak Zbigniew Herbert czy Juliusz Słowacki, oraz własnej twórczości poświęconej zbrodni katyńskiej
Facebook
YouTube
RSS