Powiat

Podczas strajku można zostać z dziećmi

Wiele wskazuje na to, że strajk szkolny zapowiadany przez ZNP nie przybierze najbardziej skrajnej formy, ale warto wiedzieć, że nawet wtedy pracujący rodzice nie pozostaną bez wyjścia.
Podczas strajku można zostać z dziećmi

ŚWIADCZENIA. ZUS informuje, że w przypadku, gdyby doszło do nagłego zamknięcia szkoły czy przedszkola – a teoretycznie tak może się stać w czasie zapowiadanego na kwiecień strajku szkolnego – rodzic może poinformować pracodawcę i zostać w domu

Wiele wskazuje na to, że strajk szkolny zapowiadany przez ZNP nie przybierze najbardziej skrajnej formy, ale warto wiedzieć, że nawet wtedy pracujący rodzice nie pozostaną bez wyjścia. W określonych okolicznościach mogą w tej sprawie złożyć oświadczenie swojemu pracodawcy, skorzystać z prawa do pozostania w domu i prawa do zasiłku opiekuńczego.

– Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba spełnić trzy warunki. Rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziana, a nie wynika np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem – precyzuje rzeczniczka. Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko zatrudnieni na umowę o pracę, ale i ci, którzy są objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS.

– Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców. Ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę – dodaje rzeczniczka. Choć jest to dobre wyjście z sytuacji awaryjnej, to jednak trzeba pamiętać, że wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Jak to zrobić?
By uzyskać zasiłek, trzeba złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A z dołączonym oświadczeniem ZAS-36 o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie: Z-3 (dla pracownika) lub Z-3a (dla pozostałych ubezpieczonych), lub Z-3b (dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą).

– Zasiłek opiekuńczy może być wypłacony przez ZUS lub płatnika składek. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, jego wypłata nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez płatnika składek, ponieważ zgłasza on do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, otrzymamy go w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku – dodaje Kopczyńska. (jar)

6 komentarzy

6 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Renta wdowia – kto ma uprawnienia?

Jarosław Jędrysiak29 grudnia 2024

Zakończona modernizacja kotłowni w budynkach użyteczności publicznej

Jarosław Jędrysiak15 grudnia 2024

Znów zatrzymanie związane z narkotykami w naszym powiecie

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2024

Interweniuj, pomóż bezdomnym

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2024

Wnioski na „Dobry Start” tylko do końca listopada

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2024

Jak jeździliśmy po drogach w świąteczny weekend?

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2024