WARSZTATY. Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji warsztatów, którą organizują Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja Orange. Warsztaty te pomagają zrozumieć, do czego można wykorzystać internet, ale i dlaczego jest on źródłem zagrożeń
Uczestnicy warsztatów „Sieciaki na wakacjach w Twojej miejscowości” znają więc też już odpowiedzi na pytania, dlaczego nie wolno podawać swoich danych w internecie i dlaczego nie należy ufać osobom poznanym w sieci.
– Celem akcji jest edukacja w zakresie reagowania na zagrożenia w internecie oraz możliwości ich unikania. Uczestnicy poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w internecie, a także dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą być związane ze znajomościami online oraz kim są hejterzy. Obejrzeli film, który uzupełnił wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu – referuje realizację edukacyjnego projektu Renata Małyska-Pilśniak, dyrektor gminnej biblioteki. Było też trochę symboliki. Jednym z problemów doby internetu jest hejt. Człowiek przez wieki nie wypracował mechanizmów komunikacji na zasadach częściowej anonimowości, jaką daje internet, toteż właśnie w sieci poprzez hejt potrafią się uwidaczniać najgorsze cechy ludzkiej osobowości. W czasie warsztatów symbolicznie zasznurowano swoje obuwie pomarańczowymi sznurówkami – bo takie sznurówki to znak akcji przeciwko mowie nienawiści w sieci.
– Druga część warsztatów miała formę zajęć rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu, aby uzmysłowić dzieciom, że korzystanie z internetu powinno być przeplatane aktywnością fizyczną. I tak odbyły się „sieciakowe” wyścigi: slalom na hulajnogach, wyścigi w workach, skakanie na skakance itp. – dodaje dyrektor Małyska-Pilśniak.
BIBLIOTEKA PRZYSTAJŃ
Facebook
YouTube
RSS