SAMORZĄD. Defibrylator to urządzenie, które ratownicy stosują, by przy pomocy prądu pobudzić serce do działania. Każdy chyba widział je w działaniu – przynajmniej w filmach. Możemy dostać takie do naszego powiatu. Ale musimy najpierw zagłosować, by wojewódzkie pieniądze wydano właśnie na ten cel – dla nas
Dlaczego potrzebne jest głosowanie i poparcie projektu przez obywateli? Bo chodzi tu o pulę pieniędzy do wydania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. A tu o przeznaczeniu środków decyduje to, które projekty zyskają największe poparcie.
– Czwartego października wystąpiłem z wnioskiem pod nazwą: ,,Zakup urządzeń defibrylatorów wraz z osprzętem i montażem celem podniesienia standardów w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców powiatu kłobuckiego i częstochowskiego”. Mając na względzie bezpieczeństwo obywateli powiatu kłobuckiego – mówi nam starosta Henryk Kiepura.
Starosta złożył taki wniosek bardziej nawet po prostu jako obywatel, a nie jako starosta. Ale cel, jak podkreśla, ma służyć wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Jeśli ktoś jest uważny, zapewne dostrzegł, że w nazwie wniosku wymieniony jest nie tylko powiat kłobucki, ale i częstochowski.
– To dlatego, że starania o środki dla dwóch powiatów mogą się spotkać z większym poparciem mieszkańców. Jeśli wniosek będzie miał to poparcie odpowiednio duże, to skorzystają oba powiaty. Gdybyśmy występowali z nim sami, pewnie byłoby o to trudniej – tłumaczy nam w prywatnej rozmowie Henryk Kiepura.
Defibrylator umożliwia przywrócenie prawidłowej pracy serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i w podobnych stanach poważnego zagrożenia życia. Jeśli wniosek o środki na zakup takich urządzeń zyska wystarczające poparcie mieszkańców, to defibrylatory zostaną ulokowane w miejscach publicznych: w Kłobucku na budynkach urzędu skarbowego i starostwa, ponadto w każdej z gmin powiatu na urzędach gmin, przychodniach, ośrodkach zdrowia i siedzibach ochotniczych straży pożarnych.
Wybór podyktowany jest tym, iż w miejscach tych lub w ich pobliżu często przebywa wiele osób. To statystycznie zwiększa prawdopodobieństwo, że właśnie tam defibrylator może się okazać potrzebny. Zresztą wskazanie urzędów, ośrodków i jednostek OSP pozwala łatwo zapamiętać, gdzie takowych urządzeń można szukać, gdy będą potrzebne.
Wniosek dotyczy kwoty ponad 268 tys. zł. Żeby wszystko nie pozostało tylko teorią – żebyśmy dostali do dyspozycji defibrylatory – musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie jest to trudne. Wystarczy dostęp do internetu.
– Proszę o wsparcie akcji poprzez oddanie głosów w terminie do 30 listopada 2019 r. za pośrednictwem strony internetowej: https://ebo.slaskie.pl – podaje starosta.
Na wskazanej stronie musimy znaleźć zadanie w podregionie nr 6 (będzie na stronie drugi od dołu). Numer zadania, na które trzeba zagłosować, by wesprzeć projekt pozyskania defibrylatorów, to MBO-1840/P6/19. W nazwie zadania mowa o defibrylatorach. Każdy poradzi sobie z zagłosowaniem. Głosować mogą nie tylko dorośli.
– Za uprzednią zgodą rodziców osoby nieletnie mogą brać udział w głosowaniu – dodaje Henryk Kiepura. Głosowanie jest bezpłatne. Trzeba tylko podać kilka swoich danych identyfikacyjnych.
Dodajmy, że wśród zadań, które zostały zgłoszone i powalczą poparcie i o środki, są cztery, których realizacja dotyczy powiatu kłobuckiego. Do dyspozycji mamy trzy głosy. Oczywiście możemy uznać, że wszystkie trzy chcemy oddać na zakup defibrylatorów.
Facebook
YouTube
RSS