Powiat

Mamy czym oddychać?

Dane o jakości powietrza są bardzo ważne i możliwość sprawdzenia ich – bezcenna. Teraz możemy to już zrobić w zasadzie w całym powiecie.
Mamy czym oddychać?

EKOLOGIA. Smog potrafi dokuczyć każdemu z nas. Już wiemy, że nie tylko w dużym mieście jakość powietrza może być niebezpieczna dla zdrowia. Teraz możemy sprawdzić, jak jest dokładnie na naszym terenie

Nie są to co prawda pomiary osobne dla każdej ulicy i każdej wioski, ale… Nie oszukujmy się – w dużym mieście też podaje się w komunikatach pewne dane uśrednione, dotyczące jakiegoś większego obszaru miasta. A niekoniecznie konkretnego zaułka, gdzie akurat ktoś strasznie kopci. Tak czy inaczej dane o jakości powietrza są bardzo ważne i możliwość sprawdzenia ich – bezcenna. Teraz możemy to już zrobić w zasadzie w całym powiecie. Możemy sprawdzić, jaki aktualnie jest stan powietrza.
I zdecydować, czy wybrać się na spacer, czy może lepiej go odłożyć. A tym bardziej: czy „wyganiać” dzieci na podwórko, na „świeże powietrze”, czy może pozwolić im tego dnia przesiadywać w domu.
Jak sprawdzić, jaki jest w tej chwili stan powietrza? To proste. Na stronie sozp.pl/klobuck – dla całego powiatu. Na stronie zobaczymy mapę, nad nią – menu, z którego wybieramy miejscowość, dla której chcemy poznać aktualne pomiary. W tej chwili poziom smogu mierzony jest dla 9 lokalizacji: to Kłobuck, Krzepice, Lipie, Miedźno, Opatów, Panki, Przystajń, Popów i Wręczyca Wielka. Odpowiednie urządzenia pomiarowe umieszczono więc w każdej miejscowości gminnej. Z reguły na obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej są to urzędy gminy (położone zwykle właśnie w środku wsi, więc w najgęstszej zabudowie) lub szkoły. W Pankach mierzy się smog na orliku, w Przystajni przy rejonie dróg, we Wręczycy na OSP. Tak czy inaczej pomiar daje dość dobre pojęcie o tym, jaki jest stan powietrza w każdej miejscowości i w okolicy. Bo często sprzyjająca pogoda sprawia, że zagrożenie zanieczyszczeniami wzrasta w zasadzie w całej okolicy. A i przyzwyczajenia ludzkie są wszędzie podobne. W tym drugim przypadku mamy na myśli wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych, gdy wielu po powrocie z pracy rozpala piece o podobnej porze dnia. Warto zobaczyć, jak wówczas zachowują się wskaźniki.
Wyniki podawane są dla obecności zanieczyszczeń pyłowych PM 10 i PM 2,5. Warto tu zaznaczyć, że według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalne stężenia dobowe wynoszą tu odpowiednio 50 i 25 μg/m3.
Dodajmy, że system pomiarowy da nam też wgląd w dane dotyczące warunków pogodowych: temperatury, ciśnienia, wilgotności i wiatru. Co ciekawe, dołączone wykresy pokazują też, jak te parametry kształtowały się w ostatnim czasie. W jaki sposób uzyskaliśmy możliwość podglądu pomiarów jakości powietrza w naszym powiecie? To efekt realizacji programu „Powiat kłobucki – bez smogu żyje się lepiej”. Nasz powiat realizuje go we współpracy z firmą Geofabryka Sp. z o.o. i finansuje ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z własnego budżetu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024