UROCZYSTOŚĆ. „Wszystko co nasze Polsce oddamy” – te słowa zna każdy harcerz. Hymn harcerski zna zresztą nawet wielu tych, którzy nigdy się osobiście w harcerstwo nie zaangażowali. Warto przypominać, że autor słów tego hymnu, Ignacy Kozielewski, zapisał także ważną kartę w historii naszej małej ojczyzny. Był nauczycielem i dyrektorem liceum w Krzepicach
W Zespole Szkół w Krzepicach 30 stycznia odbyła się konferencja poświęcona pamięci Ignacego Kozielewskiego. To postać mocno związana z naszym szeroko rozumianym regionem i z pracą na rzecz młodzieży. Gdy po wojnie w Krzepicach założono szkołę średnią – najpierw pod nazwą gimnazjum, potem liceum – był jednym z grupy pierwszych jej nauczycieli. Pracował w tej placówce jako nauczyciel w latach 1947-1961 i jako dyrektor – przez pierwsze dwa lata swej pracy tutaj. Jeszcze przed konferencją delegacja ze szkoły – a w jej składzie byli dyrektor Grzegorz Mastalerz i reprezentujący stowarzyszenie absolwentów prezes Bogdan Grzyb i Mariola Kępińska-Kulej – pojechała do Częstochowy, by na grobie Ignacego Kozielewskiego złożyć kwiaty. W poniedziałek poprzedzający konferencję odprawiona została też uroczysta msza święta w intencji tego nauczyciela.
Już podczas konferencji, którą zorganizowano w auli krzepickiego liceum, najpierw oddano głos uczniom. Laura Kobiela i Adrian Mazik przedstawili życie i działalność Ignacego Kozielewskiego. W ramach kolejnych prelekcji ksiądz prałat dr Franciszek Dylus mówił o aktualnych wyzwaniach społeczno- wychowawczych i tym, jak prezentują się one na tle wskazań i działalności pedagogicznej Ignacego Kozielewskiego. Prezes Bogdan Grzyb przybliżył z kolei najważniejszy z naszego punktu widzenia, bo związany z Krzepicami, okres działalności twórcy harcerskiego hymnu. Co szczególnie cenne, przytoczone zostały tu wspomnienia osób, które pamiętają go jeszcze z tamtych lat. Na zakończenie wykładów dr Wiesław Drab przybliżył temat działalności literackiej i publicystycznej zasłużonego krzepickiego pedagoga. Ponieważ całe wydarzenie miało miejsce w szkole, zadbano o to, by wykłady uzupełnić odrobiną artystycznej przyprawy – i tę rolę wzięli na siebie miejscowi uczniowie.
Coś pozostanie po czwartkowej konferencji na znacznie dłużej niż trwa brzmienie wypowiedzianych słów i relacje o niej – te ustne czy te prasowe. Dla uczczenia Ignacego Kozielewskiego jego imię nadano auli krzepickiej szkoły średniej. Doskonale w tej chwili zabrzmiał hymn harcerski z jego słowami. A samej ceremonii dokonali wspólnie: ksiądz prałat dr Franciszek Dylus, starosta kłobucki Henryk Kiepura, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, prezes stowarzyszenia absolwentów Bogdan Grzyb i dyrektor szkoły Grzegorz Mastalerz.
– Podczas konferencji rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, inspirujący do poszukiwania informacji i przemyśleń na temat wielkiego pedagoga. Zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych przypadło Marii Piotrowskiej ze szkoły w Zajączkach Drugich, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Anna Puchała z liceum w Krzepicach – podaje nam nauczycielka krzepickiego liceum Jolanta Drab.
Konferencja była też okazją do nieco mniej formalnego spotkania szkolnej braci z dzisiejszych i dawnych lat. Nie brakowało wspomnień znakomitych gości i zarazem absolwentów krzepickiego liceum. W ich gronie szczególnie wyróżniają się zwłaszcza uczeni: wybitny kardiochirurg i były minister zdrowia, profesor Marian Zembala, oraz zasłużony w dziedzinie nauk technicznych profesor Jan Szlązak z Politechniki Śląskiej. Konferencji towarzyszyła również wystawa cennych pamiątek związanych z życiem i twórczością Ignacego Kozielewskiego. A wśród nich także jego własnoręcznie spisany życiorys i tomik wierszy z 1922 roku.
ZS KRZEPICE
IGNACY KOZIELEWSKI
Urodził się w 15 stycznia 1882 roku w Starzenicach pod Wieluniem. W 1902 roku ukończył gimnazjum rządowe w Piotrkowie Trybunalskim i wkrótce rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Warszawie. Publikował wówczas antycarskie artykuły w kilku czasopismach – zanim te zlikwidowała carska policja. By uciec przed służbą w carskim wojsku, w Azji Środkowej, zdołał wyjechać do Galicji, do Krakowa. Tam na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował polonistykę i historię – których nie ukończył jednak z powodów zdrowotnych. Później studiował jeszcze na wydziale filozoficznym we Lwowie. To tam około 1911 roku zaczął organizować ruch skautowy i wkrótce prowadzić też pismo „Skaut”. Na łamach tego pisma 15 października 1911 roku opublikował tekst późniejszego hymnu harcerskiego. Jest jego współautorem, gdyż refren został dodany później. Melodię zaczerpnięto ze znanej pieśni rewolucyjnej.
Po I wojnie światowej poświęcił się nauce – broniąc w 1923 roku tytułu doktora nauk humanistycznych – oraz działalności publicystycznej i oświatowej. Po II wojnie światowej jako nieprzychylny komunizmowi został zmuszony do wyjazdu ze stolicy. Trafił w końcu do Krzepic, gdzie kierował szkołą średnią oraz uczył języka polskiego i rosyjskiego. Dopiero w 1961 roku jako rencista przeniósł się do Częstochowy. Zmarł tam 1 lipca 1964 roku.
Facebook
YouTube
RSS