Popularne

Nad Polską pojawi się porywisty wiatr!

Nad Polską pojawi się porywisty wiatr!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie zagrożeń nie wyklucza wydania ostrzeżeń 1. stopnia przed silnym wiatrem na noc z soboty na niedzielę w województwach: dolnośląskim, opolskim, podkarpackim i pomorskim.

Podczas weekendu nad obszarem Polski rywalizować będą z sobą dwa odmienne ośrodki baryczne. Nad Bałkanami pogodny wyż, a nad Irlandią pojawi się głęboki i rozległy, deszczowy niż. Mimo ścierania się tych dwóch ośrodków barycznych, to jeszcze w sobotę pozostaniemy pod wpływem pogodnego wyżu z południa.

Jednak już w niedzielę cały obszar Polski dostanie się w objęcie niżu znad Morza Północnego, którego fronty atmosferyczne przemierzać będą obszar kraju z zachodu na wschód – informują w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Uważajmy, bo nad Polską wzrośnie gradient baryczny, co skutkować będzie pojawieniem się porywistego wiatru. Nie dotrze do nas jednak uderzenie cyklonu Jorge, który w weekend może sparaliżować Wielką Brytanię.

Warto zaznaczyć, że taki układ ośrodków barycznych sprawi, że podczas weekendu z południowego zachodu napływać będzie do nas w ciepłe powietrze z okolic Zatoki Biskajskiej.

Pogoda. Gdzie będzie padać?
W sobotę za sprawą wyżu znad Bałkanów prawie w całym kraju będzie pogodnie, dość słonecznie i bez opadów. Jedynie w pasie zachodnim rozciągającym się od województwa zachodniopomorskiego po Dolny Śląsk da o sobie znać ciepły front atmosferyczny, który w tej części kraju przyniesie chmury i słabe opady. Rano będą to opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które w ciągu dnia (wraz ze wzrostem temperatury) przechodzić będą w opady deszczu.

Dopiero pod koniec dnia – wraz z przemieszczającym się frontem opady opuszczą (na chwilę) pas zachodni i przeniosą się nad województwo pomorskie, Kujawy i wschodnią Wielkopolskę.

W nocy z soboty na niedzielę front dalej będzie wędrował nad wschodnią Polskę – niosąc ze sobą chmury i słabe opady deszczu (do 1-3 l/m kw.), a w górach opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

W niedzielę do południa główny front z chmurami i opadami mieszanymi deszczu i deszczu ze śniegiem obejmował będzie jeszcze wschodnią Polskę i tutaj do południa spadnie od 3 do 5 l/m kw. Natomiast na zachodzie (za frontem) pogoda poprawi się i wyjrzy słońce.
Niestety, sytuacja taka nie potrwa zbyt długo, bo w ciągu dnia (wraz ze wzrostem temperatury) rozbudują się chmury kłębiaste i od godzin południowych w całym kraju zacznie dominować pogoda w kratkę: więcej chmur, trochę słońca i od czasu do czasu pokropi słaby, przelotny deszcz – zauważają eksperci z Biura Prognoz Cumulus.

Uwaga na porywy wiatru
W sobotę wiatr powieje z południa i w ciągu dnia porywy będą sięgać 40-60 km/h, w pasie wybrzeża oraz na przedgórzu sudeckim do 70 km/h, a w górach nawet do 80 km/h. W nocy z soboty na niedzielę w najwyższych partiach Beskidów i Beskidu Sądeckiego wiatr dochodził będzie do 90-100 km/h i może pojawić się halny.

Napłynie cieplejsze powietrze
W sobotę i w niedzielę z południowego zachodu (znad Zatoki Biskajskiej) napływać do nas będzie ciepłe powietrze. W sobotę termometry wskażą od 7 do 9 st. C, a tylko w pasie północnym będzie nieco chłodniej, bo od 5 do 6 st. C.

Natomiast w niedzielę temperatura „skoczy” o kilka kresek i na termometrach zobaczymy od 8 do 10 st. C. Tych najwyższych wskazań możemy spodziewać się na pograniczu Wielkopolski, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Chłodniej w niedziele będzie tylko na wschodzie Podlasia i województwa lubelskiego: od 5 do 6 st. C.

Noc z soboty na niedzielę w całym kraju na plusie (od 2 do 5 st. C). Słaby mróz (do -1 st. C) pojawi się tylko na przedgórzu i w okolicach Zakopanego (do -4 st. C).

Pogoda w nadchodzącym tygodniu. „Wiosenny przekładaniec”
W następnych dniach możemy spodziewać się wiosennego przekładańca pogodowego, czyli dni pogodne i słoneczne przeplatać będą się z dniami, podczas których będzie się chmurzyć i popada słaby deszcz – wyjaśniają synoptycy Cumulusa. Podkreślają, że to warunki typowe dla wiosny.

Temperatura wahać będzie się w przedziale od 5 do 10 kreski. Tylko pod koniec tygodnia będzie nieco chłodniej z temperaturą od 3 do 7 st. C. Wtedy też oprócz opadów deszczu na południu i na wschodzie mogą pojawić się także opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego mokrego śniegu.

Żródło IMGW oraz wp.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Popularne