Popów

Sołtysi z podwyżką

Jesteśmy przekonani, że sołtysi, którzy aktywnie biorą udział w sesji i często zabierają głos, uczciwie zapracowują nawet na podwyższone teraz diety. W wielu wsiach to sołtys jest takim „samorządowcem pierwszego kontaktu”.
Sołtysi z podwyżką

FINANSE. Przeliczanie inkasa po równo i stówka więcej do diety za sesję – to nowe warunki finansowe dla sołtysów z gminy Popów

Inkasentami podatków lokalnych tradycyjnie są u nas wyznaczani sołtysi. Tak też zdecydowano ponownie w gminie Popów. Jednocześnie rada gminy ustaliła wynagrodzenie dla inkasentów – czyli w tej sytuacji w każdym przypadku dla sołtysów. Zastosowano tu metodę wyliczenia tego wynagrodzenia od pełnej kwoty wpływów podatkowych zebranych przez sołtysów-inkasentów. W ten sposób jest ono niezależne od tego, jak różni się liczba ludności poszczególnych wsi. Bez takiej zasady dochód sołtysów-inkasentów najmniejszych wsi siłą rzeczy byłby dosłownie symboliczny. Znane są też przypadki w powiecie, gdzie jest odwrotnie – i sołtysi dużych i ludnych wsi osiągają z tytułu inkasa całkiem pokaźny dochód. Dziś, gdy wielu mieszkańców opłaca podatki przelewami, dochody sołtysów-inkasentów z tytułu przyjmowania wpłat podatków generalnie drastycznie się obniżyły w stosunku do tego, jakie były jeszcze dekadę czy dwie dekady temu.
W gminie Popów zostały zmienione nie tylko zasady wynagradzania za funkcję inkasenta. Radni przyjęli też uchwałę dotyczącą wysokości diet dla sołtysów. Diety te są przyznawane sołtysom za udział w sesjach rady gminy. W końcu lutego zostały podniesione z 250 do 350 złotych płatne za udział w jednej sesji rady. Dodajmy – chcącym poczynić wyliczenia – że w gminie Popów w ostatnich latach w ciągu roku było zwykle nie więcej niż 10 sesji.
Dorzućmy też, że w gronie sołtysów z gminy Popów jest przynajmniej kilkoro aktywnie uczestniczących w sesjach i regularnie zabierających głos – podnoszących problemy ich miejscowości i te, które zgłaszają im mieszkańcy. Uczciwie zarabiają na dietę za udział w sesji. Choć – no cóż – są i tacy, którzy przychodzą na obrady posiedzieć w milczeniu. I wziąć dietę. Cóż, nie jest to karalne. Takich ich sobie mieszkańcy sami wybrali.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Popów

Cenna akcja w Popowie

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2024

Sołtysi są doceniani

Jarosław Jędrysiak20 marca 2024

Ile wydali na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

60-latka niemal wjechała pod pociąg

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2024

Skarżą się gminie na powiatowe drogi

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2024

Ktoś podszywa się pod urzędników

Jarosław Jędrysiak16 lutego 2024