Powiat

Gdzie po leki w nocy?

Na terenie powiatu mamy też obecnie 6 aptek, które są czynne w ciągu dnia w niedzielę – z własnej inicjatywy, nie w ramach dyżurów ustalonych przez powiat.
Gdzie po leki w nocy?

ZDROWIE. W sytuacjach nagłych można wykupić leki w dyżurujących aptekach – także w nocy i w niedzielę czy święta. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie się udać. I gdzie sprawdzić, która apteka działa

Jest to tak właściwie coroczna procedura. W ramach powiatu ustala się dyżury aptek ogólnodostępnych, z których usług można skorzystać w niedziele, święta i dni wolne od pracy między 8.00 i 20.00 oraz niezależnie od dnia tygodnia w godzinach nocnych, czyli formalnie od 20.00 do 8.00. Nie jest tajemnicą, że działanie aptek w takich godzinach i w takich dniach nie bardzo się kalkuluje ich właścicielom, dlatego na mocy ustaw rada powiatu ustala, po niezbędnych konsultacjach, rozkład dyżurów aptek w tych szczególnych terminach. Bo może się zdarzyć, że ktoś pilnie potrzebuje leku właśnie w nocy lub w niedzielę czy w święto. Musi mieć wtedy do dyspozycji jakąkolwiek aptekę w swoim bliskim regionie – czyli w powiecie.
Dyżury w miastach
Nieopłacalność ekonomiczna dyżurów sprawiła już kiedyś w naszym powiecie, że to obowiązkowe dyżurowanie rozdzielono pomiędzy apteki w różnych miejscowościach – nie tylko w miastach, ale i na wsi. Sytuacja taka była kilka lat temu. Na porządku dziennym były wówczas pretensje mieszkańców. Bo gdy np. trafiali w nocy do lekarza w szpitalnym ambulatorium w Kłobucku czy w Krzepicach, potem dowiadywali się, że leki mogą wykupić od razu, ale najbliższa czynna apteka jest w jednej z wsi na obrzeżach powiatu. Jeśli ktoś, dajmy na to, poczuł się źle i przyjechał na pilną wizytę do szpitala w Krzepicach z Boru Zajacińskiego za Przystajnią, a potem dowiadywał się, że leki może wykupić od ręki, ale np. w Miedźnie, to miał w perspektywie nocne jeżdżenie po całym powiecie. A rano chwytał za słuchawkę i dzwonił do gazety. Ze słusznymi poniekąd pretensjami do tych, którzy tak poustawiali dyżury aptek.
To już od lat przeszłość. W ostatnich latach dyżurujące apteki wskazuje się zawsze wśród tych, które znajdują się w Kłobucku lub Krzepicach. Ten system się sprawdza, bo właśnie w tych miejscowościach są ambulatoria szpitalne, gdzie można pilnie skorzystać z pomocy lekarskiej właśnie w nocy lub w dniu wolnym od pracy. Dodajmy tu jeszcze, że o opinię o dyżurach co rok pytani są mieszkańcy. Ale skądinąd wiadomo, że co roku nikt nie zgłasza w tej sprawie uwag. Ba, nie zgłaszano ich nawet wówczas, gdy narzekano na dyżury aptek wiejskich.
Także na obecny rok wyznaczono do dyżurów nocnych i świątecznych apteki z Krzepic i z Kłobucka. Ważne, że zawsze jest czynna zarówno jedna apteka w Kłobucku, jak i jedna w Krzepicach. Która? Tu już jest trochę trudniej, bo dyżurujące apteki zmieniają się co tydzień. Ale tak czy inaczej chory ma pewność, że choć po jednej z nich w mieście – w Kłobucku i w Krzepicach – zastanie otwarte bez względu na porę dnia i dzień tygodnia.
Jak sprawdzić, która apteka działa?
Zakładamy, że w przypadku nagłej nocnej wizyty w ambulatorium podpowiedzą tam, gdzie następnie udać się do apteki – która właśnie pełni dyżur i sprzedaje leki. Może się jednak zdarzyć, że potrzebujemy leków pilnie i niezależnie od wizyty w ambulatorium. Gdzie szukać informacji o dyżurach aptek?
Dane te są dostępne zawsze na stronie powiatu. Mamy tam dział „Zdrowie” i zaraz w nim zakładkę z wykazem aptek pełniących dyżury. Warto sprawdzić w wolnej chwili, by w razie potrzeby potem nie szukać w pośpiechu i w ciemno.
Wykaz aptek w formacie pdf podaje daty tygodnia obowiązywania dyżurów. Gdy znajdziemy interesujący nas tydzień, obok zobaczymy, które dwie apteki aktualnie pełnią nocny i świąteczny dyżur. Dla przykładu 28 II była to apteka na 11 Listopada w Kłobucku i na Częstochowskiej w Krzepicach. Od poniedziałku są to już inne, kolejne dwie miejskie apteki. Dla własnej wygody warto ten system rozeznać na spokojnie. Gdy informacje te okażą się pilnie potrzebne, będzie wiadomo, gdzie je znaleźć.
Dorzućmy też jeszcze, że na terenie powiatu mamy też obecnie 6 aptek, które są czynne w ciągu dnia w niedzielę – z własnej inicjatywy, nie w ramach dyżurów ustalonych przez powiat. Można tam kupić leki w zwyczajowych godzinach handlowych, czyli od rana do popołudnia. Są dwie takie apteki w Kłobucku, trzy w Krzepicach i jedna w Popowie. Ale to informacja dodatkowa – bo w nocy i w systemie całodobowym i tak działają tylko apteki aktualnie pełniące dyżury.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024