Region

Łapówkarska afera przy autostradzie

Do zatrzymań doszło w trakcie prowadzonego śledztwa w sprawie przyjmowania i udzielania korzyści majątkowych i osobistych. ARCH.
Łapówkarska afera przy autostradzie

AFERA. Prokuratura zatrzymała dwie osoby w związku ze śledztwem w sprawie przyjmowania i udzielania w 2016 roku korzyści majątkowych i osobistych w związku z budową jednego z odcinków autostrady A1

– Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w dniu 4 marca 2020 roku byłego Zastępcę Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz przedstawiciela jednej ze śląskich spółek – informuje zespół prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Do zatrzymań doszło w trakcie prowadzonego śledztwa w sprawie przyjmowania i udzielania korzyści majątkowych i osobistych. Zainteresowanie śledczych i prokuratury dotyczyło tu także nadużycia uprawnień służbowych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz działalności jednej ze śląskich spółek, która m.in. dostarczała piasek na budowę jednego z odcinków autostrady A1. Chodzi o zdarzenia z 2016 roku. I odcinek autostrady na południe od niedawno otwartej obwodnicy Częstochowy.
– Zatrzymanemu urzędnikowi przedstawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za pomoc w pozytywnym rozpoznaniu wniosku o wydanie dla tej spółki decyzji administracyjnej dotyczącej zagospodarowania pochodzących z budowy autostrady A1 odpadów poprzez ich składowanie w wyrobisku powstałym po wydobyciu piasku, tj. o przestępstwo z art. 228 § 1 kodeksu karnego, a nadto zarzut nadużycia uprawnień służbowych w związku z toczącymi się w tym urzędzie postępowaniami administracyjnymi dotyczącymi działalności tej spółki, tj. o przestępstwo z art. 231 § 2 kodeksu karnego.
Jak informuje prokuratura, drugi z zatrzymanych mężczyzn – przedstawiciel wspomnianej spółki – usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z art. 229 § 1 kodeksu karnego, czyli dotyczący wręczenia opisanej wyżej korzyści majątkowej. Wobec byłego Zastępcy Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł. W przypadku drugiego z podejrzanych kwota poręczenia wyniosła 40 tys. zł. Obaj podejrzani objęci są dozorem policyjnym.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024