Ubezpieczenia

Wniosek do ZUS-u? Nie ślij mejlem!

Zwykły mejl nie wystarczy, by załatwić sprawy w ZUS-ie. Jeśli chce się to zrobić przez internet, potrzeba profilu PUE ZUS. Jak go założyć? JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Wniosek do ZUS-u? Nie ślij mejlem!

ZUS. ZUS nie traktuje mejli jako sposobu na skuteczne złożenie wniosku. Co zatem robić?

Okazuje się, że obecnie klienci ZUS-u przesyłają sporo korespondencji, w tym również formalne wnioski, drogą mejlową. Nie jest to jednak metoda skuteczna. Taki wniosek trzeba ponowić.
– Bardzo prosimy tych klientów, którzy przesłali swoje wnioski na adres cot@zus.pl lub inny adres mejlowy, o ponowne przekazanie ich we właściwy sposób. Jeśli ktoś chce je złożyć elektronicznie, należy to zrobić za pośrednictwem naszej platformy PUE ZUS – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Co działa, skoro nie mejle?
ZUS wylicza właściwe formy składania oficjalnych dokumentów. Wnioski składane do tej instytucji można kierować albo przez internet – ale koniecznie przez PUE ZUS – albo pocztą tradycyjną w formie papierowej, albo ewentualnie można osobiście przynieść je do ZUS-u i wrzucić do przygotowanej skrzynki na dokumenty, która jest oznakowana napisem „Tarcza antykryzysowa”. Nie ma przy tym potrzeby kontaktu z pracownikiem ZUS.
– Zachęcamy klientów do założenia profilu PUE. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet – za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub poprzez bankowość elektroniczną. Jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu – przekonuje Beata Kopczyńska.

Zakładanie PUE
Przepis na dostęp do PUE ZUS nie jest skomplikowany.
– Wystarczy mieć dostęp do internetu w domu, wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP czy podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego). Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej (jeśli konto jest w banku, który zawarł z ZUS porozumienie). Można to zrobić przez stronę www.zus.pl (przy wyborze sposobu rejestracji należy kliknąć w ikonę swojego banku) lub bezpośrednio ze strony swojego banku – podaje kolejne kroki rzeczniczka ZUS-u.
Rejestracji PUE ZUS dokonało już 3,7 mln osób. Takie konto teraz przyda się do składania wniosków – może się też przydać kiedykolwiek w przyszłości do załatwiania spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ubezpieczenia

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Ubezpieczenia

ZUS gotowy na „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak7 lipca 2021

KRUS pomoże złożyć wniosek

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2021