Powiat

Rośnie liczba zakażonych w powiecie

Liczba chorych wzrosła w powiecie. Nieoczekiwanie wielki przyrost zachorowań w całym kraju wystąpił też dokładnie tydzień po świętach. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Rośnie liczba zakażonych w powiecie

EPIDEMIA. Do ośmiu wzrosła liczba osób w powiecie kłobuckim, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem

Wczoraj raportowano wzrost liczby zakażonych z sześciu do siedmiu – po potwierdzeniu zakażenia u młodego mężczyzny z powiatu kłobuckiego. Dziś mamy niestety kolejny przyrost w statystykach, do ośmiu osób w powiecie, u których zakażenie SARS-CoV-2 zostało potwierdzone.

Gdzie chorują
Nowe zakażenie potwierdzono u mieszkańca gminy Opatów. W tym momencie mamy więc 2 osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w gminie Opatów, 4 w gminie Kłobuck, 1 w gminie Wręczyca i 1 w gminie Miedźno.
Zmalała natomiast liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem koronawirusa. Wczoraj było ich w powiecie 5, dziś 2. Obie te osoby są z gminy Kłobuck. O cztery wzrosła liczba osób objętych kwarantanną na mocy decyzji służb sanitarnych – wynosi ona obecnie 58 osób. Znacznie zmalała za to liczba mieszkańców powiatu, którzy przechodzili kwarantannę w związku z powrotem z zagranicy. Obecnie są 204 takie osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 131 osób.

Epidemia nieoczekiwanie przyspiesza
W całym kraju w miniony weekend odnotowany został skok liczby zakażeń. W niedzielę odnotowano ich 545, czyli zdecydowanie najwięcej od momentu rozpoczęcia epidemii. Wszystko to dzieje się w momencie, gdy mówi się już o złagodzeniu ograniczeń, które miały zapobiegać szerzeniu się epidemii. I tydzień po świętach, podczas których część rodzin decydowała się na wizyty u krewnych. Trudno ocenić jednoznacznie wpływ tych okoliczności na stan obecny epidemii w kraju. Warto jednak przypomnieć, że jeszcze w początkach kwietnia mówiło się, że liczba chorych w Polsce osiągnie w szczycie około 9-10 tysięcy osób. Tymczasem już mamy ich ponad 9 tysięcy, a tempo przyrostu nowych przypadków w weekend co najmniej nie zmalało. Prognozy rozwoju liczby zakażeń ExMetrix, o których informowały wszystkie liczące się w kraju media, mówiły o liczbie około 10 tys. chorych w szczycie epidemii. Ale na przykład na minioną niedzielę przewidywały wzrost o niespełna 300 nowych przypadków. A odnotowano ich 545. Można domniemywać, że wystąpił czynnik sprzyjający wzrostowi zachorowań, którego w statystykach wcześniej nie wzięto pod uwagę. Pozostawiamy bez odpowiedzi pytanie, czy ma tu znaczenie zachowanie mieszkańców kraju kilka dni przed tym wzrostem – po odnotowane w minioną niedzielę przypadki mogą dotyczyć osób, które zaraziły się np. tydzień wcześniej. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024