Częstochowa

Jesienią drugi szczyt epidemii. Minister podał konkretne miesiące

Minister zdrowia Łukasz Szumowski /Rafał Oleksiewicz
Jesienią drugi szczyt epidemii. Minister podał konkretne miesiące

Kiedy epidemia koronawirusa w Polsce może się zacząć na większą skalę? – We wrześniu lub październiku – mówi nam minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Epidemia koronawirusa w Polsce przebiega nieco inaczej niż w innych krajach. Doktor Andrea Ammon z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób powiedziała, że ze wszystkich państw członkowskich UE tylko Polska ma szczyt zachorowań przed sobą.

O te słowa zapytaliśmy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

– Poniekąd ma rację. Nasze działania miały na celu wypłaszczenie krzywej, by nie było szczytu, w którym choruje 10 tys. osób w szpitalach, że brakuje respiratorów – mówi Interii Szumowski.

Zdaniem ministra gdyby nie duże ognisko na Śląsku, moglibyśmy mówić, że pierwszy szczyt jest już za nami. Gdy tylko uda się opanować ognisko w kopalniach, będzie można uznać, że najtrudniejszy okres na tym etapie epidemii Polska ma za sobą.

Zbliża się jednak kolejny – prawdopodobnie poważniejszy. Druga fala zachorowań spodziewana jest jesienią. Minister powiedział, że najtrudniejszy okres czeka jego resort „we wrześniu lub październiku”.

– Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do „pomieszania”. Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się – ostrzega Szumowski.

Minister podkreśla, że są też dobre informacje. Społeczeństwo niejako „oswoiło się” z wirusem, wzrosła świadomość, a z każdym miesiącem dochodzi do postępów pod względem medycznym.

– Jesteśmy teraz lepiej przygotowani, dużo wiemy o tym wirusie. Wreszcie jest lek. Nawet jak będzie drugi szczyt, to mamy zarejestrowany lek, który łagodzi objawy. Są pierwsze doniesienia o szczepionce. To w ogóle inny świat w porównaniu do wiedzy, którą mieliśmy jeszcze niedawno – mówi Interii Szumowski.

Źródło: interia.pl

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022