Kłobuck

Oszczędzać czy inwestować?

Czy lepiej teraz odkładać, bo kryzys, czy inwestować, choćby na kredyt, bo chwilowo jest bardzo tanio? Samorząd będzie musiał rozwiązać ten dylemat.
Oszczędzać czy inwestować?

FINANSE. Miasto korzystnie rozstrzygnęło spory przetarg na drogę Biała – Kopiec. Czy będzie te oszczędności wykorzystywać jako zabezpieczenie przed skutkami pokoronawirusowego kryzysu? Czy może odwrotnie: poszuka dodatkowych inwestycji, póki rynek dyktuje niskie ceny i obfituje w korzystne oferty w przetargach?

Gdy tylko pojawiła się informacja o liczonych w milionach oszczędnościach na przetargu na ulicę Strażacką, od razu powstały pytania, na co te środki można zużyć. Na sesji – jeszcze nim ostatecznie klamka zapadła w sprawie wyboru oferty na Strażacką – zadał je radny Grzegorz Dobosz.
Zdaniem burmistrza trudno rozważać dzielenie oszczędności w sytuacji, gdy miasto ma obecnie wynikające z kryzysu epidemiologicznego ubytki w dochodach. Urzędnik zauważa jednak, że są dwie szkoły postępowania w takiej sytuacji.
– Dyskusja powinna iść w takim kierunku, czy wykorzystać tę dobrą koniunkturę budowlaną i zrealizować jeszcze dodatkowe zdania, których nie ma teraz w budżecie, czy jednak wstrzymać te inwestycje – uważa Jerzy Zakrzewski.
W magistracie mają doświadczenia i informacje raczej zachęcające do pójścia w kierunku dodatkowych inwestycji. Jakie? Na przykład miasto ma wiele ofert do wyboru dla inwestycji w budowę oświetleni ulicznego. Za liczbą ofert idą też ich niskie ceny. Miasto ma porobione projekty oświetlenia większej liczby ulic. Nie wszystkie planowano realizować w tym roku.
– Może wykorzystać to, że dostajemy oferty praktycznie za 50 procent wartości kosztorysowej takich inwestycji? Nie zdarzały się tak korzystne oferty. A mamy po kilkanaście ofert na oświetlenie. Taki jest głód pracy! Będę analizował z panią skarbnik i współpracownikami, czy nie dołożyć raczej zadań zamiast je zdejmować z planu – zapowiada burmistrz.
Dla wykorzystania tego, że są teraz niskie ceny, miasto może mogłoby nawet wejść w kredyty, byle inwestycje zrealizować, gdy można to zrobić taniej. Do podjęcia pozostaje decyzja, czy poważyć się na taki krok, czy czekać. I być może ryzykować, że za rok oferty będą droższe, a pieniędzy w miejskiej kasie niekoniecznie będzie więcej. Na pewno potrzeba tu odpowiedniej kalkulacji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024