Ostrowy nad Okszą

Co z dziurami na Częstochowskiej?

Radna powiatowa pytała o zamiary starosty wobec drogi w Ostrowach. Odpowiedź niekoniecznie ucieszy mieszkańców.
Co z dziurami na Częstochowskiej?

PROBLEM. Drogę Ostrowy–Nowa Wieś remontowano solidnie kilka lat temu. Problem w tym, że jej nieduży odcinek, położony już w Ostrowach, pozostał bez remontu. I jest dziurawy

Zdarzały się już interwencje w sprawie ulicy Częstochowskiej – odcinka od charakterystycznego mostku. Faktycznie są tam dziury. W redakcyjnych zasobach mieliśmy nawet zdjęcie tej dziurawej drogi z plakatem wyborczym starosty wiszącym na słupie tuż koło tych dziur. A przecież tamte wybory nie były wczoraj. Nawet jeśli ta ważna ulica w Ostrowach nie jest dziś najgorszą drogą w powiecie, to jest już na pewno w takim stanie, że remont jest tu potrzebny. I, jak uczy doświadczenie, lepiej nie odkładać walki o to, by znalazły się na niego pieniądze – i wola polityczna, by go przeprowadzić. Toteż mieszkańcy słusznie naciskają. A z ich dyspozycji problem podnoszą samorządowcy.
Radna dopytuje
Problem braku remontu 900-metrowego odcinka ulicy Częstochowskiej w Ostrowach nad Okszą w formie interpelacji podniosła radna powiatowa (i jednocześnie sekretarz gminy Miedźno) Agnieszka Związek. Zadała zasadnicze pytanie: kiedy starosta przystąpi do opracowania harmonogramu prac budowy dalszej części tej drogi. Radna zwraca uwagę na oczywiste niedogodności i problem bezpieczeństwa na drodze w złym stanie technicznym.
– Droga jest najbardziej uczęszczanym szlakiem komunikacyjnym dla mieszkańców miejscowości Ostrowy nad Okszą i gminy sąsiedniej, Popowa. Jest to najkrótsze połączenie z powiatem częstochowskim i największą aglomeracją, miastem Częstochową – argumentuje radna.
Czy są jakiekolwiek plany starostwa?
Tuż przed połową czerwca Henryk Kiepura odpowiedział formalnie – pisemnie – iż obecnie prowadzone są remonty cząstkowe dróg powiatowych, a termin ich zakończenia to koniec czerwca. Akcja dotyczy też drogi w Ostrowach. No ale oczywiście nie o tym marzą mieszkańcy – i nie o to pytała radna. Co z kompleksową przebudową drogi?
Starostwo ma też projekt malowania linii na odcinku między Ostrowami a Nową Wsią. Szacunkowy koszt to tu 73 lub 51 tysięcy – w zależności od wybranej technologii. Istnieją też kosztorysy inwestorskie dotyczące remontu drogi. W dwóch wariantach. A właściwie to z podziałem na dwa odcinki. Pierwszy, 377 metrów, ma kosztować około 207 tysięcy brutto. Drugi, 498 metrów, wyszacowano na blisko 292 tysiące. Czyli kosztorysy są. A co z realizacją zadania? Tu informacja starosty jest zwięzła. I dla mieszkańców taka najwyżej słodko-gorzka.
– Realizacja zadania uzależniona jest od rozstrzygnięć przetargowych na inne przedsięwzięcia drogowe oraz od możliwości budżetowych powiatu kłobuckiego – odpowiedział na interpelację Henryk Kiepura.
Na marginesie dodajmy, że na ostatniej sesji była mowa, że po epidemii i w wyniku szeregu uwarunkowań dochody powiatu zmniejszą się. I być może trzeba będzie redukować inwestycje. A więc trudno myśleć o ich dodawaniu. Pisaliśmy o tym ostatnio. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostrowy nad Okszą

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Ostrowy nad Okszą

Pokłócił się z żoną i pijany prawie zamarzł na skraju lasu

Jarosław Jędrysiak6 grudnia 2023

Ekopracownia pod chmurką

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Ogólnopolski Turniej Eco Cup UKS Tytan Ostrowy

Marcin Syguda29 kwietnia 2023

Turniej siatkarski ECO CUP UKS TYTAN Ostrowy

Redakcja1 kwietnia 2023

Tytan jest najlepszy!

Redakcja10 lutego 2022

Uczą się przedsiębiorczości

Jarosław Jędrysiak9 lutego 2022