Powiat

O tym pamiętajmy w czasie burzy

Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
O tym pamiętajmy w czasie burzy

BEZPIECZEŃSTWO. Szczególnie w okresie letnim burze mogą nas złapać w drodze, podczas wyjazdu, ale także kiedy przebywamy w domu. We wszystkich tych sytuacjach musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, które czasem mogą uratować nam życie

Bez względu na to, czy znajdujemy się we własnym mieszkaniu, czy zmiana pogody zaskoczy nas, kiedy spędzamy czas na świeżym powietrzu, nie ignorujmy zagrożenia, jakie może się z tym wiązać. Burza to nie tylko deszcz, ale też silny wiatr, ograniczona widoczność, kiedy prowadzimy samochód, niebezpieczeństwo uderzenia obiektami porwanymi czy połamanym przez wiatr. Chociaż z zasady bezpieczniejsi w czasie burzy jesteśmy, przebywając w budynku, to wtedy też należy zadbać o kilka rzeczy. Unikajmy parkowania aut pod drzewami , usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Szybko się przemieszczają i wszystkie są w jakimś stopniu niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
Czy twoja rodzina jest bezpieczna?
Bądźmy mądrzy przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu. Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu. W domu zapewnijmy sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie, np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. do piwnicy, i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. W czasie burzy nie wychodźmy lub nie wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy.
W terenie, o ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiatyami) oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje.
Gdy jedziemy pojazdem, pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy, nie zatrzymujmy się pod drzewami, gdyż grozi to przygnieceniem samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
Pomoc porażonemu piorunem
Jeśli zdarzy nam się być świadkiem rażenia piorunem, musimy sprawdzić oddech poszkodowanego i zadzwonić po pomoc. Osobę porażoną trzeba ułożyć na boku i w miarę możliwości okryć. Należy osłonić rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem. Jeśli porażony nie oddycha, stosujemy resuscytację. Nie obawiajmy się porażenia – ofiary piorunów nie kumulują ładunku elektrycznego. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Więcej w Powiat

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024