Powiat

Bezrobotnych odrobinę mniej

Żaden program socjalny, żaden „plus”, których tak ostatnio wiele, nie pomoże nam, jeśli znów rozszaleje się bezrobocie. Dziś – przy cenach wyższych niż kilka lat temu.
Bezrobotnych odrobinę mniej

PRACA. Po trwających ostatnio wzrostach liczby bezrobotnych dane z czerwca są minimalnie mniej pesymistyczne

Najświeższy raport dotyczący rynku pracy w powiecie, udostępniony przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku, dotyczy okresu od 1 i 30 czerwca tego roku. Jest to więc najświeższe podsumowanie miesiąca, jakie jest obecnie możliwe. I po raz pierwszy od kilku miesięcy można z niego wyciągnąć pewną nutę optymizmu. Daje taką możliwość odnotowana liczba osób bezrobotnych w czerwcu. W powiecie kłobuckim było ich w minionym miesiącu 2546. Jest to nieco mniej osób bez pracy niż jeszcze w maju, gdy liczba ta od kilku miesięcy rosła. Wtedy było 2625 osób bezrobotnych. Różnica nie jest więc kolosalna, ale… jest to różnica w oczekiwaną, pożądaną stronę. W końcu doskonale jeszcze pamiętamy koszmar bezrobocia sprzed lat i dramatyczne czasem sytuacje, jakie ten stan wówczas tworzył.
Czerwcowe dane nie są jednak tylko pozytywne – w porównaniu do majowych. W czerwcu liczba osób zwolnionych „z przyczyn dotyczących zakładu pracy” wyniosła 331. Tu wciąż jest wzrost – i jest w czerwcu odnotowanych o 10 takich osób więcej niż w maju. Przypomnijmy, że kategoria osób zwalnianych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy silnie rosła w poprzednich miesiącach. Skądinąd wiadomo natomiast, że wiele osób – w ogóle w kraju – traciło pracę w związku z tym, że pracodawcy odczuwali skutki koronawirusowego zahamowania gospodarki. Czy te sztucznie zaciągnięte hamulce już puszczają i czy sytuacja będzie teraz wracała do normy? Nie podejmujemy się prorokować. Samozaparcia i pomysłowości na pewno nie brakuje naszym przedsiębiorcom. Byle tylko ze strony polityków nie zaczęto im rzucać kolejnych podatkowych kłód pod nogi. O takim zagrożeniu mówi się teraz bodaj najczęściej. I zapewne było je też widać pośrednio w wynikach wyborów.
Pewne jest, że z bezrobociem dziś, po szczycie koronawirusowej zapaści, jest gorzej niż rok temu. Według danych za czerwiec 2019 bezrobotnych w powiecie kłobuckim było 2184, dziś – przypomnijmy – 2546 osób. Zwolnionych z przyczyn zakładu pracy wtedy 182, dziś – 331. Mamy więc jeszcze sporo do nadrobienia. Bo tak naprawdę dane te mówią coś nie tylko o samym bezrobociu, ale pośrednio i o kondycji naszej gospodarki dziś i przed rokiem. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024