Kłobuck

Gmina odzyskuje koszty wyczyszczenia PSZOK-u

Miasto odzyskało część środków wydanych na wywóz śmieci, których nie zabrała firma. I nie popuści – zgłasza dalsze roszczenia, by odzyskać wszelkie poniesione koszty. Tu batalia toczy się poniekąd także o pieniądze mieszkańców.
Gmina odzyskuje koszty wyczyszczenia PSZOK-u

GOSPODARKA. Z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kłobucku był kłopot, gdy śmieci stamtąd przestały być wywożone w ramach umowy gminy z firmą. Miasto obecnie odzyskuje środki, które wydało na zrobienie porządku

Zablokowany nadmiarem niewywożonych śmieci PSZOK był sporym problemem i jednym z powodów rozejścia się dróg gminy i firmy obsługującej wywóz odpadów. W Kłobucku były też wyrażane obawy – pisaliśmy o tym – czy nadmiar śmieci w punkcie zbiórki nie grozi jakąś katastrofą. W końcu często słyszało się w ostatnich czasach o pożarach śmieci. Burmistrz uspokajał, że miasto problem rozwiąże. A kosztami obciąży firmę, która wywozu śmieci zaprzestała. Tak się też stało. To ważne, bo miasto nie może do gospodarki odpadami dopłacać.
Gmina sięga po gwarancje bankowe
– W związku z niewykonaniem oraz nienależytym wykonaniem umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez firmę PZOM Strach gmina wystąpiła z żądaniem wypłaty gwarancji bankowej w kwocie 156 660 zł. Ta kwota została wypłacona przez ubezpieczyciela na rachunek bankowy gminy – poinformował podczas wtorkowej sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Taki krok gminy spowodował, że firma zwróciła się o możliwość polubownego załatwienia kwestii wynikających z odstąpienia od umowy. Jak informuje magistrat, ze strony PZOM Strach przyznano, że Kłobuck poniósł koszty związane z wywozem śmieci nagromadzonych na terenie PSZOK- -u w wysokości 315 632,77 zł. To oczywiście więcej niż wyniosła gwarancja bankowa, którą gmina odebrała. Gwarancja ta częściowo pokryła poniesione koszty. Ale Kłobuck mógł tu sięgnąć też po karę umowną w kwocie 95 425,47 zł – i środki te już zostały potrącone z kolejnej faktury.
Kłobuckowi nie opłaca się propozycja firmy
Co konkretnie zaproponowała firma, proponując polubowne załatwienie sprawy? Według informacji z magistratu, przekazanych na sesji we wtorek, PZOM Strach zaproponowała kwotę 63 547,30 zł na zniwelowanie strat, które Kłobuck poniósł na usuwanie odpadów z PSZOK-u po tym, jak nie odebrała ich firma.
Kwoty te – gwarancja bankowa, kara umowna i zaproponowane przez firmę ponad 60 tys. zł – pokrywają wskazane koszty przekraczające 315 tys. zł. Gmina jednak zajęła stanowisko, że propozycja firmy „nie wyczerpuje wszystkich roszczeń odszkodowawczych”. I stanowisko to przedstawiono PZOM Strach 6 lipca. Dlaczego? Pytanie o to padło też na sesji. Istota sprawy tkwi w kwocie strat gminy. Firma uznała tu wspomniane ponad 300 tysięcy, gmina liczy to inaczej.
– Wystosowaliśmy pismo z kwotą według naszych wyliczeń, to jest około miliona złotych – podał Jerzy Zakrzewski.
Skoro miasto szacuje swoje straty na ponad trzy razy więcej – nie dziwi, że nie przyjęło propozycji firmy. Co dalej? Na razie w magistracie czekają na odpowiedź z firmy.
– Czy jest to kwota realna, będziemy się zastanawiać, gdy firma zajmie stanowisko dotyczące tych roszczeń. Myślę, że sprawa się przedłuży z uwagi na śmierć właściciela tej firmy. A jakie będą wyniki, będziemy informować na bieżąco – zapowiedział burmistrz. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024