Świat

W Polsce kolejny rekord zachorowań! A jak jest u naszych sąsiadów?

ARCH.
W Polsce kolejny rekord zachorowań! A jak jest u naszych sąsiadów?

Jeszcze do niedawna polski rząd szczycił się tym, że nasz kraj, jak żaden inny, śpiewająco poradził sobie z pandemią koronawirusa. Premier Morawiecki przekonywał, że zagrożenie jest w odwrocie i nie ma się czego bać. Tymczasem już drugi dzień z rzędu odnotowujemy niechlubny rekord dobowej liczby zakażeń. Jest ich obecnie więcej, niż we Włoszech, który to kraj był przecież symbolem epidemicznej katastrofy! A jak wyglądamy na tle sąsiadów?

Jak wynika z najnowszych informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono aż 657 przypadków zakażenia koronawirusem. To kolejny niechlubny rekord zakażeń i to drugi dzień z rzędu (w czwartek było ich 615). Bardzo możliwe, że przez wakacyjne rozluźnienie i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans, częste mycie rąk) czeka nas druga fala zachorowań. Rząd już zaczął to dostrzegać i opracowuje nową strategię na miesiące, w których na epidemię koronawirusa nałoży się sezon grypowy. A to już nastąpi niebawem.

Tymczasem warto sprawdzić, jak Polska wygląda na tle krajów sąsiadujących. Nasz kraj do tej pory oscylował średnio w granicach 200-400 nowych zachorowań dziennie. W ubiegłym tygodniu liczby zaczęły gwałtownie rosnąć, osiągając wartości w okolicach 500 przypadków. W czwartek 30 lipca dobowy wzrost pokonał smutny czerwcowy rekord (599 przypadków) przekraczając liczbę 600 i najwyraźniej nie zamierza na tym poprzestać.
1
Niemcy najtrudniejszy moment pandemii przechodziły w marcu i kwietniu. Dziennie odnotowywano wtedy nie kilkaset, a po kilka tysięcy nowych zachorowań (maksymalnie 6 933)! Jednak już w maju dobowe liczby nowych przypadków gwałtownie spadły oscylując średnio w okolicach 500-700 dziennie ze sporadycznymi skokami, ale też spadkami zachorowań.

2
Czechy przechodzą przez pandemię koronawirusa niezwykle dobrze. Sytuacja w tym kraju wygląda jak w Polsce na samym początku. Dzienna liczba nowych zachorowań rzadko przekracza pułap 100-200 przypadków. Niekiedy spada nawet do… kilkudziesięciu lub kilkunastu dziennie. Po okresie wyciszenia od końca kwietnia do początku czerwca, w lipcu Czesi również odnotowują wzrosty zachorowań, ale nadal nie przekraczają one 200-300 dziennie.
3

Słowacja poradziła sobie z zagrożeniem jeszcze lepiej niż Czechy! Maksymalna liczba nowych zachorowań w tym kraju wyniosła 114 osób w dniu 16 kwietnia. Średnio codziennie odnotowuje się tam od kilku do kilkunastu nowych przypadków, a bywają dni, gdy pojawia się zaledwie jeden nowy pacjent. W lipcu Słowacja również przechodzi wzrost zachorowań, ale sięga on zaledwie 20-40 osób dziennie (przy porównywalnej do polskiej gęstości zaludnienia).
4
Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda na Litwie. Statystyki pokazują, że najpoważniejsza sytuacja epidemiczna była w tym kraju w marcu i kwietniu, kiedy odnotowywano po kilkadziesiąt nowych zakażeń dziennie (maksymalnie 90). Później sytuacja uległa gwałtownej poprawie. Do tego stopnia, że 28 kwietnia odnotowano -105 przypadków. Ujemna liczba oznacza, że tego dnia wyzdrowiało o wiele więcej osób, niż zachorowało. Obecnie Litwini odnotowują średnio kilkanaście nowych przypadków dziennie.
5

Zajrzyjmy również do innych wschodnich sąsiadów Polski. Wykres liczby zachorowań na Ukrainie wygląda bardzo podobnie do naszego, z tym, że w lipcu statystyki wzrosły jeszcze gwałtowniej niż u nas. Podczas gdy dotąd dobowe liczby zakażeń utrzymywały się średnio na poziomie 300-400 przypadków, w tym miesiącu dramatycznie skoczyły w górę, aż do poziomu 800-900 dziennie. W czwartek 30 lipca, podobnie jak w Polsce, odnotowano tam rekordową liczbę zachorowań od początku pandemii: 1 197.
7

Wykres Białorusi przy wszystkich poprzednich wygląda co najmniej niecodziennie. Widzimy stopniowy wzrost do poziomu kilkuset przypadków dziennie, później dramatyczny pik (1 485 w dniu 20 kwietnia) i powrót do 700-900 nowych zakażeń dziennie. Co ciekawe, choć większość krajów w lipcu przeżywa wzrost zachorowań, Białoruś odnotowuje ich spadek. Obecnie dobowe liczby utrzymują się na poziomie 100-200 przypadków.
b

Rosja przez długi czas utrzymywała się na trzecim światowym miejscu pod względem liczby zachorowań, dopóki nie wyprzedziły jej Indie. Już na początku kwietnia odnotowywano powyżej tysiąca zachorowań dziennie, a w maju było to już 8-10 tysięcy. Rekordowym dniem był 11 maja, gdy w ciągu doby zakaziło się 11 656 nowych osób. Od tego momentu odnotowywane każdego dnia liczby nieco malały, ale nadal sięgały (i sięgają) kilku tysięcy. W lipcu jest to średnio 5-6 tys. nowych zachorowań dziennie.
r

Włochy, co prawda, nie są naszym sąsiadem, ale warto o nich wspomnieć w tym porównaniu, ponieważ to właśnie one stały się symbolem epidemicznej katastrofy przez to, co działo się m.in. w Bergamo. Kraj ten nie sięgnął rosyjskich rekordów, ale w najgorszych miesiącach (marcu i kwietniu) odnotowywano tam od 3 do 5 tys. nowych zachorowań dziennie. Najgorzej było 21 marca, gdy przybyło 6 554 chorych. Włoski system ochrony zdrowia nie radził sobie z takim obciążeniem. A jednak Włochom udało się wyjść z kryzysu. Dziś jest tam o ponad połowę mniej dziennych zakażeń niż w naszym kraju (200-300, podczas gdy w Polsce 500-600).
w
Jak widać na powyższych przykładach, sytuacja w Polsce wygląda gorzej niż u naszych sąsiadów. U niektórych – pod względem obiektywnej liczby przypadków, a u innych – pod kątem opanowania pandemii koronawirusa i stałego spadku dobowych liczb nowych chorych. To od nas zależy (i zawsze zależało) jak poradzimy sobie z zagrożeniem w naszym kraju. Mimo przyjemnej, słonecznej, wakacyjnej aury nie rozluźniajmy się za bardzo i pamiętajmy, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale też za zdrowie i życie innych ludzi.

(źródło: worldometers.info, fakt.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Świat

Ukraiński piłkarz Roman Jaremczuk wchodzi na boisko i…

Marcin Syguda6 marca 2022

Pierwszy kraj „w całości” zaszczepiony?

Marcin Syguda24 lutego 2021

Miasto Ulm w Niemczech, wprowadza kapsuły, w których bezdomni mogą się spokojnie i bezpiecznie wyspać

Marcin Syguda24 stycznia 2021

USA: Demokraci planują wprowadzenie amerykańskiego „500 plus”. Minimum 250 USD na dziecko

Marcin Syguda24 stycznia 2021

Masakra na rybach. Myśliwy zabił siedmiu wędkarzy

Ewa Chojnacka23 maja 2020

Koronawirus. Hiszpania. 26 Polaków na objętym kwarantanną wycieczkowcu

Ewa Chojnacka23 maja 2020