Powiat

Spore premie dla rolników. Za co?

Rolnik nie starszy niż 40 lat i rozkręcający gospodarstwo – rolny biznes – może dostać sporą pomoc finansową. Zostało jednak niedużo czasu, by z tej pomocy skorzystać.
Spore premie dla rolników. Za co?

ROLNICTWO. To ostatnie dni, aby złożyć wniosek o premię przeznaczoną dla młodych rolników. Jak można ją uzyskać?

Nie jest to sprawa całkiem nowa, bo po pierwsze to już szósta edycja naboru wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników”, po drugie – obecny okres składania tychże wniosków już trwa od 3 czerwca. Zakończy się 17 sierpnia. Pospieszyć się warto, bo do wzięcia jest nawet 150 tysięcy złotych. Jak po nie sięgnąć?
To wsparcie wymyślono po to, by zachęcić młode pokolenie do pracy w rolnictwie – do zajmowania się nowoczesnym rolnym biznesem. Wniosków, które przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jest sporo. Nawet specjalnie wydłużono nieco termin ich przyjmowania. Aby wsparcie w ramach tego działania dostać, trzeba być przede wszystkim młodym rolnikiem. Rozumie się przez to: być rolnikiem w wieku nie więcej niż 40 lat. Trzeba też mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Albo przynajmniej, po przyznaniu pomocy, zdobyć je w ciągu równych trzech lat. Wnioskodawca powinien rozpocząć prowadzić działalność rolniczą nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Wymagane jest także posiadanie (utworzenie) odpowiedniego gospodarstwa: o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 do 150 tysięcy euro. I trzeba przedłożyć biznesplan co do jego rozwoju.
Kto te warunki spełni – może dostać w sumie 150 tysięcy złotych premii na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Co najmniej 70 procent tego, co się dostanie, trzeba zainwestować w środki trwałe. Jeżeli rolnik spełni warunki, 120 tysięcy może dostać już po ich spełnieniu, na wniosek o płatność. Gdy zrealizuje biznesplan, dodatkowo dostanie 30 tysięcy złotych.
Wnioski przyjmują, przypomnijmy, oddziały regionalne ARiMR. Pocztą tradycyjną, elektroniczną lub podczas osobistej wizyty w oddziale. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024