Kamińsko, Dąbrowa

Dostaną szerokopasmowy internet

Nowa sieć to szansa na internet tam, gdzie dotąd nie było do niego dostępu. A w perspektywie też szansa dla różnych operatorów – co może uchronić przed spotykanymi już dziś praktykami monopolistycznymi usługodawców.
Dostaną szerokopasmowy internet

CYFRYZACJA. Wciąż jeszcze jest u nas wiele miejscowości, do których internet wysokiej jakości nie dotarł. A choćby tegoroczne wydarzenia pokazały, że dostęp do internetu w domu to także bezpieczeństwo, możliwość pracy i nauki zdalnej. Wielu spraw nie załatwimy już bez dużego kłopotu, jeśli nie mamy możliwości załatwienia ich przez internet. To medium po prostu jest niezbędne

To jest taki szerzej zakrojony projekt, w ramach którego internet dotrze do szeregu wykluczonych cyfrowo miejscowości w siedmiu województwach. Trwa już budowa potrzebnej do tego sieci światłowodowej i jest ona finansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki temu projektowi szerokopasmowy internet dotrze do ponad pół miliona gospodarstw domowych. Infrastruktura, która powstanie, będzie też udostępniana innym dostawcom usług telekomunikacyjnych. Być może nie powstanie więc sytuacja, jak w części powiatu kłobuckiego, gdzie rynek zdominował jeden usługodawca, który dyktuje abonentom ceny wedle uznania. A ci, chcąc mieć internet w domu – co po prostu jest dziś niezbędne – nie mają możliwości wyboru innej firmy, choćby w efekcie musieli płacić więcej niż użytkownicy internetu w miastach, gdzie działa konkurencja.
Wspomniany projekt budowy sieci światłowodowej obejmie obszary wcześniej pozbawione dostępu do internetu szerokopasmowego. Całość łącza oparta będzie tu o światłowody – co uniezależnia działanie internetu od warunków pogodowych.
W gminie Przystajń trwają prace projektowe, by szerokopasmowy internet mógł tu dotrzeć między innymi do Dąbrowy i Kamińska. Te miejscowości są tu wciąż wykluczone cyfrowo z powodu braku odpowiedniej sieci. Sekretarz Bogusław Leszczyński apeluje do mieszkańców o zainteresowanie, czy ich adres jest objęty projektem. I prosi o wyrozumiałość w związku z możliwymi uciążliwościami w toku realizacji projektu.
Większość prac związanych z budową sieci będzie prowadzona przy drogach. W przypadku potrzeby przejścia kabli przez prywatne posesje będzie to uzgadniane. Nie ulega wątpliwości, że przychylność mieszkańców wobec budowy sieci ma tu znaczenie. Na szczęście dziś już chyba każdy rozumie, że internet jest potrzebny tak samo, jak ponad pół wieku temu wszędzie potrzebne i celowe było doprowadzanie prądu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamińsko, Dąbrowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kamińsko, Dąbrowa