Pod naszym patronatem

Zaczynają się Dni Długoszowskie

Zaczynają się Dni Długoszowskie

IMPREZA. Od niedzieli rusza tydzień wypełniony wydarzeniami 19. Dni Długoszowskich. To sztandarowe wydarzenie kulturalne miasta i powiatu i jedno z tych niestroniących również od ciekawych propozycji także dla bardziej wyrafinowanych gustów

Dni Długoszowskie – jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w powiecie, do tego już z tradycjami, bo z 19. edycją w tym roku – ruszają w najbliższą niedzielę i potrwają do niedzieli kolejnej.
To jeden z tych jakże potrzebnych cykli wydarzeń lokalnych, które proponują coś więcej ponad najprostszą rozrywkę i biesiadę. To coś godnego miasta i powiatu z ambicjami sięgającymi ponad przeciętność. Dni Długoszowskie od lat tradycyjnie łączą w sobie nieco nauki akademickiej, popularyzacji nauki szkolnej, kultury z wyższej półki i sportu. Nie brakuje też akcentów religijnych – i nie może, jeśli wziąć pod uwagę, że Jan Długosz, nasz bodaj najsłynniejszy krajan, był nie tylko dziejopisem i osobą z kręgu ścisłej elity swoich czasów, ale i osobą duchowną. Patronat honorowy sprawuje więc nad Dniami Długoszowskimi ksiądz arcybiskup Wacław Depo – ale i szacowni świeccy, jak rektor częstochowskiego uniwersytetu im. Jana Długosza, prof. Anna Wypych-Gawrońska, jak kurator Urszula Bauer. Oczywiście w tym gronie nie mogło zabraknąć naszych samorządowców – starosty kłobuckiego i burmistrza Kłobucka. I polityków – w osobie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Niestrudzonym organizatorem Dni Długoszowskich jest od lat Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” z Kłobucka – działające przy organizacyjnym wsparciu parafii św. Marcina oraz kilku jednostek powiatowych i gminnych.

Co w programie?
Wydarzenia w ciągu tygodnia dadzą się pogrupować tematycznie. Coś dla tych, którzy czekają na sport, przygotowano tradycyjnie na otwarcie Dni Długoszowskich. W niedzielę 13 września między 13.30 a 17.30 odbędzie się 18. Ogólnopolski Bieg Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. Najpierw rozegranych zostanie kilkanaście biegów na dystansach szkolnych. Potem, o 16.00, ruszy bieg główny na dystansie 8,4 kilometra. Ważne, że rejestracja do biegów będzie prowadzona w godzinach do 13.00 (biegi szkolne) i do 15.45 (bieg główny).
Osiem dni później, w niedzielę 20 września, od godziny 14.00 ruszy 28. Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa” na trasie z Kłobucka do Brzeźnicy i z powrotem.
Naukowy wymiar Dni Długoszowskich to wykłady uniwersyteckie w czwartek 17 września. W tym roku ks. prof. Kazimierz Łatak opowie o kulturze umysłowej Kłobucka w XVI-XVII wieku, s. Krystyna Abramczyk przybliży postać Matki Katarzyny z Kłobucka, pierwszej polskiej przełożonej Augustianek. Profesor Waldemar Rozynkowski przedstawi temat kultu świętych czasach I Rzeczypospolitej, a ks. dr Michał Łobaza zreferuje temat piśmiennictwa kanoników regularnych laterańskich z prepozytury w Kłobucku. Jak łatwo zauważyć – wykłady dotyczyć będą także ciekawych i zwykle mało znanych spraw związanych z lokalną, kłobucką historią.
Już w trakcie wykładów zabrzmi muzyka – w wykonaniu Olgi i Siergieja Wowkotrub. W sobotę 19 września na rynku od 16.30 w hołdzie św. Janowi Pawłowi II zagra popularny i znany w kraju zespół Trebunie Tutki. To folklor w świetnym artystycznym wydaniu – na pewno warto być, posłuchać. Święty Jan Paweł II będzie też w centrum uwagi dzień wcześniej, gdy o 18.00 w kościele kłobuckim ks. abp. Wacław Depo odprawi uroczystą mszę świętą z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. Wtedy też nastąpi odsłonięcie poświęconego mu pomnika.
To nie wszystko. W środę tradycyjnie odbędzie się ogólnopolski konkurs historyczny poświęcony Długoszowi i jego czasom. Tu rywalizować będą uczniowie z różnych zakątków kraju. Rywalizacja rozpocznie się o 9.00 rano w sali konferencyjnej urzędu miejskiego.
W poniedziałek o 18.00 w westybulu MOK-u nastąpi otwarcie wystawy prac dziecięcych poświęconych św. Janowi Pawłowi II. We wtorek – w tym samym miejscu, o tej samej godzinie – otwarta zostanie wystawa pod tytułem: „Ujawnić sacrum w obrazie”.
Mając przyjemność patronować medialnie Dniom Długoszowskim, serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach wpisanych w ich program. (jar)

xix-dni-dlugoszowskie
xviii-bieg

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pod naszym patronatem

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Pod naszym patronatem

80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ NA ZIEMI KŁOBUCKIEJ

Ewa Chojnacka5 września 2019

KONKURS LITERACKI – SENSACYJNY KŁOBUCK

Ewa Chojnacka3 września 2019

Zagrają w carcassonne – pod naszym patronatem

Ewa Chojnacka3 września 2019

V Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia – pod naszym patronatem

Ewa Chojnacka27 lipca 2019

Serdecznie zapraszamy – pod naszym patronatem

Ewa Chojnacka18 lipca 2019

Święto Śląska

Ewa Chojnacka15 czerwca 2019