Region

Studia z wiedzy o regionie

Do tej pory ze wsparcia skorzystało 70 nauczycieli z 20 jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego.
Studia z wiedzy o regionie

EDUKACJA. 20 września upływa termin składania dokumentów na podyplomowe studia z wiedzy o regionie. Ich prowadzenie jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy Województwem Śląskim a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach

Opłata za studia wynosi 4 tys. zł. Koszt ten może zostać podzielony między samorząd województwa śląskiego, organ prowadzący szkołę, w której nauczyciel pracuje, oraz nauczyciela. Do tej pory ze wsparcia skorzystało 70 nauczycieli z 20 jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego.
Inauguracja pierwszej edycji podyplomowych studiów z wiedzy o regionie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się 16 lutego 2018 r. w sali Sejmu Śląskiego. Była ona odpowiedzią na potrzebę zgłaszaną przez środowiska nauczycielskie oraz środowiska kultury w regionie.
Studia podkreślają wagę edukacji regionalnej, dają możliwość pogłębiania wiedzy o wszystkich częściach Śląska funkcjonujących w województwie śląskim, o Zagłębiu, Żywiecczyźnie, ziemi częstochowskiej, o regionalnych tradycjach i obyczajach. Program obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale też praktyczne i zajęcia terenowe. Zajęcia systematyzują i poszerzają wiedzę z zakresu historii, socjologii, geografii i przyrody, dziedzictwa kulturowego i sztuki oraz literatury i odmian językowych niezbędnych do realizacji programu edukacji regionalnej. Oferta studiów realizowana jest w części w terenie – słuchacze mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na Śląsku, biorą udział w warsztatach praktycznych, prelekcjach, spotkaniach z ludźmi działającymi na rzecz krzewienia śląskiej kultury. Absolwenci studiów zostaną przygotowani do organizowania i prowadzenia projektów związanych z edukacją regionalną, w tym interdyscyplinarnych zajęć z tego zakresu w szkołach na różnych szczeblach kształcenia.
W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną przewidziane jest – w razie konieczności i w porozumieniu ze słuchaczami – przeniesienie zajęć (także praktycznych i terenowych) w przestrzeń wirtualną.
Nabór prowadzony jest przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024