Kłobuck

Dni Długoszowskie w trudnym roku 2020

W ceremonii odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II uczestniczyło niemałe grono kłobucczan.
Dni Długoszowskie w trudnym roku 2020

IMPREZA. Od niedzieli do niedzieli odbywały się kolejno wydarzenia 19. Dni Długoszowskich. W cieniu epidemii wydarzenia skupiające ludzi są w naturalny sposób trudniejsze do zorganizowania. Ale udało się. I po tegorocznej edycji tej ważnej imprezy pozostanie na stałe widoczna w środku miasta pamiątka

Tą pamiątką wspomnianą na wstępie jest oczywiście odsłonięty w miniony piątek tuż przy kościele św. Marcina i przy kłobuckim rynku pomnik poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Jak zauważył ks. abp Wacław Depo, przewodniczący mszy świętej poprzedzającej ceremonię odsłonięcia pomnika, wizerunek papieża Polaka, który odtąd w formie pomnika będzie obecny w Kłobucku, jest wierny i udany. To ważne z wielu powodów, także takiego, że godny wizerunek św. Jana Pawła II jest zdolny budzić takie refleksje, jakie są tu na miejscu – a nie na przykład zastanowienie nad motywacjami artysty rzeźbiarza. Mamy więc w Kłobucku kolejny ważny i po prostu ładny pomnik, który po tegorocznych Dniach Długoszowskich pozostanie na lata.
Zaczęliśmy od tej wyjątkowej ceremonii, bo zostanie po niej trwały ślad, ale Dni Długoszowskie przyniosły, jak co roku, mnóstwo innych wrażeń, emocji i wartości. Jak zawsze podkreślamy, jest to impreza ambitna, oczekiwana przez osoby o bardziej wysublimowanych gustach, choć nie stroniąca też od propozycji popularnych. W tym roku, gdy szereg epidemicznych ograniczeń nadal jest w mocy, trudno było niektórym wydarzeniom nadawać rekordowy rozmach. Ale też nie to jest najważniejsze. Grono miłośników dobrej, czerpiącej z tradycji muzyki i regionalnego humoru zgromadził na rynku w sobotę koncert znanej kapeli Trebunie Tutki. Wcześniej, w czwartek, wiele ciekawych wątków z historii Kłobucka, podjętych w badaniach naukowych, a słabiej znanych miłośnikom dziejów przedstawiono podczas corocznej sesji naukowej. To też, zauważmy, wydarzenie Dni Długoszowskich, po którym regularnie zostaje trwały ślad w postaci publikacji naukowej – „Zeszytów Długoszowskich”. W środę wiedzą na temat Długosza i jego czasów popisywali się uczniowie szkół. Wcześniej, w poniedziałek i wtorek, otwarto wystawy plastyczne. W pierwszą niedzielę Dni Długoszowskich odbył się 18. Ogólnopolski Bieg Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. W niedzielę drugą – już 28. Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”.
Dni Długoszowskie mają wielu honorowych patronów, mają grono współorganizatorów. My wymienimy na koniec tylko Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” – głównego organizatora tej ponadtygodniowej imprezy. Nie ulega wątpliwości, że bez starań stowarzyszonych, trwających już lata, Dni Długoszowskie nie miałyby tej rangi i jakości, jaką mieliśmy okazję obserwować także w tym roku. Nawet mimo koronawirusowych ograniczeń i trudności. (jar)
dni_dlugoszowskie_2020_1

W ceremonii odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II uczestniczyło niemałe grono kłobucczan.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_2

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele parlamentu, samorządu i mieszkańców.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_3

Mszę świętą celebrował i pomnik poświecił ks. abp Wacław Depo.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_4

Impreza plenerowa, mimo wyjątkowych w tym roku warunków, skupiła na rynku grono kłobucczan.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_5

Zespół Trebunie Tutki bawił muzyką, żartami, tańcem.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_6

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. arcybiskupa poprzedziła ceremonię odsłonięcia pomnika.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_7

Po odsłonięciu pomnika delegacje składały pod nim kwiaty.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

dni_dlugoszowskie_2020_8

Dni Długoszowskie odbyły się i udały mimo szczególnych warunków, jakie mamy w tym koronawirusowym roku.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024