RYNEK PRACY. Po wiosennym wzroście zagrożenia bezrobociem liczba osób pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim w kolejnych miesiącach utrzymuje się na zbliżonym poziomie
Ściśle rzecz biorąc mamy w powiecie w ostatnich miesiącach wzrost liczby osób bezrobotnych, ale jest to – całe szczęście – wzrost w zasadzie symboliczny, znikomy. Ważniejsze w tej sytuacji jest więc odnotowanie, że problem bezrobocia, przynajmniej ostatnio i do tej pory, przestał się rozkręcać i „straszyć” powrotem realiów, które znamy jeszcze sprzed kilku lat. Jak to wygląda w gołych liczbach?
W tegorocznym szczycie w maju mieliśmy w powiecie 2625 osób bezrobotnych. Cały czas mowa tu o osobach bezrobotnych i jednocześnie zarejestrowanych jako pozostające bez pracy. Potem, w czerwcu – jak o tym wówczas już pisaliśmy – wzrost bezrobocia wyhamował. Było wówczas w powiecie 2546 osób bez pracy. W lipcu i sierpniu liczba ta wzrosła, choć nieznacznie. Odpowiednio do 2561 i 2568 osób. Wciąż nie tak dużo, choć… przed koronawirusem mieliśmy w powiecie w kolejnych miesiącach poniżej 2,4 tysiąca bezrobotnych.
Do lipca stopniowo rosła liczba osób, które traciły pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Jeszcze w kwietniu było takich osób 269, w maju już 321, do lipca ich liczba wzrosła do 337. Spadła nieco w sierpniu. W ostatnich danych statystycznych odnotowano 324 takie osoby. Wciąż to jednak dość daleko do stanu sprzed epidemii.
1096 osób obecnie zarejestrowanych jako bez pracy w powiecie to osoby długotrwale bezrobotne. 774 to osoby przed trzydziestką, 643 – po pięćdziesiątce. Bezrobocie jest u nas praktycznie tak samo wysokie wśród kobiet i mężczyzn. Mamy 1266 bezrobotnych mężczyzn i 1302 kobiety bez pracy. (jar)
Facebook
YouTube
RSS