Powiat

Kontrole nie tylko w Polsce

Akcja kontroli prędkości tym razem miała związek z działaniami podejmowanymi w szeregu państw Europy. U nas odnotowano różne wykroczenia. Zatrzymano też dwa prawa jazdy
Kontrole nie tylko w Polsce

POLICJA. Road Safety Days – Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego – to działania policji na drogach w różnych państwach europejskich w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Także w Polsce

Cel jest ambitny: dążenie do realizacji „Wizji Zero” – czyli sytuacji, w której będzie zero ofiar w ruchu drogowym. W ramach Road Safety Days, w tym roku między 16 a 22 września, także polska policja podjęła działania profilaktyczne i edukacyjne, których celem jest zmiana zachowań użytkowników dróg w kierunku zachowań bardziej bezpiecznych. W naszym powiecie w miniony piątek akcja przybrała formę kontroli drogowych.
– Mundurowi promowali bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, wskazywali najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych oraz ich zgubne skutki. Policjanci edukowali kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość – podaje rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz. – Prowadzone działania mają na celu uświadomienie wszystkich użytkowników drogi, że bezpieczeństwo na drogach w ogromnej mierze zależy od nich samych, od ich decyzji i postaw – dodaje policjantka.
Pouczanie i promowanie to jedno, kary dla szczególnie opornych – to drugie. W czasie działań Road Safety Days na terenie powiatu kłobuckiego dwóch kierowców straciło prawo jazdy za prędkości kwalifikujące się skalą przekroczenia przepisów do takiej właśnie formy sankcji. O ósmej rano na Zamoyskiego w Wąsoszu wpadł w ręce policji jadący 106 na godzinę 34-letni kierowca auta marki BMW. Około dziesiątej prawka pozbył się podobnie 29-latek siedzący za kierownicą auta marki Renault. Na Wieluńskiej w Popowie namierzono mu prędkość 109 na godzinę. Warto tu podkreślić to, czego policja wcale nie kryje.
– Zarówno ulica Zamojskiego w Wąsoszu Górnym, jak i ulica Wieluńska w Popowie to miejsca, które często są oznaczane przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jako miejsca, w których kierowcy poruszają się z nadmierną prędkością – informuje oficer prasowy policji. Wnioski stąd proste: mapa to bat na piratów, ale i informacja dla kierowców, gdzie łatwo wpaść na przekraczaniu prędkości, bo często tam jest ona kontrolowana. Skutek tak czy inaczej może być pozytywny: bardziej rozsądne prędkości. Niezależnie nawet od europejskich akcji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024