Wręczyca Wielka

Też chcą maszt i flagę narodową

W gminach takiej wielkości, jak w powiecie kłobuckim, wystarczy sto głosów mieszkańców, by rząd sfinansował dla nich flagę wraz z masztem. ARCH.
Też chcą maszt i flagę narodową

KONKURS. Nie tylko gmina Przystajń (o czym pisaliśmy wcześniej), ale i gmina Wręczyca namawia swoich mieszkańców do oddania głosu w konkursie „Pod biało-czerwoną”. Do wygrania jest wyjątkowy symbol: flaga polska i specjalny dla niej maszt dla gminy

Nie w tym rzecz, że gminy nie mają u nas flag narodowych czy masztów. To trochę bardziej przekonanie, że naszym biało-czerwonym symbolem możemy się szczycić – i wciąż nie dość jego obecności w przestrzeni publicznej. Rzeczywiście są na świecie kraje, w których ich flagi są niemal wszędzie. U nas narodowej bieli i czerwieni może i nie brakuje, ale na pewno nie da się powiedzieć, że jest jej jakoś zauważalnie dużo w przestrzeni publicznej. Ten projekt – konkurs – ma to nieco choć zmienić. Stąd gminy, których mieszkańcy zdecydują o włączeniu się w sprawę, uzyskają nie tylko flagi, ale i maszty, na który te flagi będą się mogły dumnie prezentować. Materialnie nie jest to nic wielkiego. Ale tu nie chodzi o to. Tu chodzi o symbolikę.
Każda gmina jest tu w grze. Przy czym to głosy mieszkańców – oddających swe głosy – zdecydują, gdzie zainteresowanie projektem będzie duże i gdzie flagi z masztami trafią. Na naszym terenie do udziału w konkursie namawiała już swoich mieszkańców gmina Przystajń. Teraz tę samą zachętę formułuje gmina Wręczyca Wielka. We Wręczycy dorzucają jeszcze, że zgodnie z założeniami do trzech gmin, w których mieszkańcy oddadzą najwięcej głosów, osobiście przyjedzie premier. Zresztą mniejsza nawet o taką wizytę (tu większe gminy mają więcej szans). Całe przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową. A przy okazji będzie też godnym uczczeniem pamięci o bohaterach bitwy warszawskiej z 1920 roku, w której na polu chwały obroniono naszą dopiero co odzyskaną niepodległość. W gminach takiej wielkości, jak w powiecie kłobuckim, wystarczy sto głosów mieszkańców, by rząd sfinansował dla nich flagę wraz z masztem.
Udział w konkursie jest banalnie prosty i ogranicza wysiłek do kilku kliknięć i wpisania odrobiny liter na klawiaturze. Na stronie bialoczerwona.www.gov.pl wybiera się swoją gminę, podaje mejl, imię i nazwisko. Jest na to czas do 11 listopada. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka

Przesadził – to mało powiedziane

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2024

Jakie inwestycje w gminie Wręczyca?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Nasi na Planecie Energii

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Sukces mażoretek

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Pozytywni warcabiści

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2023

Będą wymieniać wodomierze

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2023