Powiat

Liczba dziennych zakażeń dobiła setki

Rośnie szansa na przypadkowe spotkanie kogoś, u kogo zakażenia jeszcze nie zdiagnozowano – a kto już je ma i mimowolnie jest nosicielem koronawirusa. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Liczba dziennych zakażeń dobiła setki

EPIDEMIA. Niestety stale rosną niepokojące statystyki. Długo mieliśmy w powiecie dzienne przyrosty nowych zakażeń na poziomie 20-40. We wtorek przekroczyły setkę. Liczba aktualnie aktywnych zakażeń w okolicy pięciuset to już sporo. Rośnie szansa na przypadkowe spotkanie kogoś, u kogo zakażenia jeszcze nie zdiagnozowano – a kto już je ma i mimowolnie jest nosicielem koronawirusa

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że już od tygodni mamy ograniczenia, a sytuacja – mimo dziennych wahań – ciągle staje się tylko coraz gorsza. Czy masowe odwiedzanie cmentarzy po niefortunnie późno wydanej decyzji rządu o ich zamknięciu ma tu znaczenie? Osoby wówczas zakażone są już dziś, uwzględniając czas namnażania się wirusa, chore. Wiele z nich może nie mieć istotnych objawów. I nieświadomie zarażać innych. Czy to dlatego statystyki szaleją, czy też powodów jest wiele – i innych? Niezależnie od odpowiedzi wydaje się, że warto na siebie uważać.
Nikt nie jest bezpieczny
Wiosną zwolennicy opinii, że „epidemia to ściema”, szermowali pytaniem: „A czy znasz kogoś, kto jest chory?”. Dziś już coraz trudniej o osoby, które nikogo takiego nie znają. Coraz więcej też ludzi, którzy mają śmiertelne ofiary wśród znajomych. Porównanie z grypą staje się coraz bardziej absurdalne, bo – odwróćmy pytanie – kto zna kogoś, kogo zabiła grypa?
Choroba dopada też osoby publicznie u nas znane. Z wirusem walczył starosta. Choroba pozbawiła życia jednego z krzepickich radnych – człowieka w sile wieku. Po prostu wiek nie gwarantuje bezpieczeństwa. Choć wśród zmarłych ciągle największą grupę stanowią seniorzy.
Fatalne statystyki
W ostatnich dnia czarne statystyki rosną u nas nadal. W poniedziałek liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w powiecie oficjalnie wzrosła do 27. W szpitalu w Częstochowie zmarł 74-latek, w szpitalu w Raciborzu 80-latek, a w Kłobucku 73-latek. Wszyscy to mieszkańcy naszego powiatu. Pozostaje złożyć rodzinom wyrazy szczerego współczucia. I poradzić nie zaglądać do internetu, by nie trafić na komentarze ludzi pozbawionych empatii.
Szczególnie niepokoi u nas skokowy wzrost liczby zakażeń. Pokonanie bariery stu dziennie. To tak jakby w ciągu jednego dnia zachorowali wszyscy w jakiejś małej wiosce.
Albo w jednym większym bloku. Ten wzrost przedstawiamy na wykresie. Nie pociesza też szybki wzrost zakażeń w regionie, w województwie śląskim, które po dłuższej przerwie znów jest krajowym liderem liczby zakażeń – z ponad 4 tysiącami nowych każdego dnia. To jakby co dzień zachorowało całe małe miasteczko. W kraju chwilowo wzrosty oscylują w okolicy dwudziestu kilku tysięcy nowych zakażeń Reklama dziennie. Warto tu przypomnieć, że wiosną przerażała perspektywa dojścia sumy zakażeń w kraju do 10 tysięcy. Teraz prawie trzy razy tyle przybywa codziennie, a podejście większości ludzi do sprawy i ostrożność są dalece nie takie, jak wiosną, gdy zagrożenie było proporcjonalnie znikome. W kraju we wtorek liczba aktywnych przypadków przebiła granicę 350 tysięcy. To jakby chorowało całe duże miasto wojewódzkie.
Troszkę lepiej niż u sąsiadów?
Często podaje się statystyki dotyczące powiatów i województw, co u nas nie daje dobrej orientacji w regionie – bo w końcu jesteśmy powiatem na pograniczu śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Podaje się też dane dzienne, aktualne, a rzadziej wylicza te okresowe, które pokazują tendencje. Faktem jest, że w powiecie kłobuckim statystyki rosną, więc obiektywnie sytuacja się pogarsza. Około pięciuset aktualnie zakażonych to jedna taka osoba na niespełna dwustu mieszkańców powiatu – a ta proporcja nie uwzględnia osób, które są zakażone, niezdiagnozowane, mają skąpe objawy, ale zarażają. Ryzyko spotkania takiej osoby przypadkiem po prostu stale rośnie.
Ciekawie jednak wypada porównanie aktualnego stanu zakażeń u nas i w powiatach sąsiednich przy uwzględnieniu liczby mieszkańców. Biorąc pod uwagę dane z ostatnich dni, aby pokazywały realnie, gdzie obecnie jest większe, a gdzie mniejsze ryzyko spotkania osoby zakażonej – i być może zarażenia się. Tu wypadamy, jak na razie, mimo wszystko jeszcze nieźle. Szczegóły – na załączonej mapce. (jar)

liczba dziennych zakazeń-mapka

Liczba zakażonych względem liczby mieszkańców powiatów. Dane z okresu
połowy miesiąca (im mniejsza liczba, tym teoretycznie mniejsze ryzyko losowego spotkania z osobą zakażoną)

liczba dziennych zakazeń-wykres

Liczba nowych zakażeń stwierdzanych w ostatnich dniach w powiecie kłobuckim.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024